Шумът в ушите е сравнително често срещан проблем и повлиява качеството на живот на хората. Клиничната му проява може да варира, но във всички случаи предизвиква дискомфорт, който е по-добре да не съществува. В редовете по-долу, ще обърнем внимание на причините за възникването му, както и какво може да направим, за да се справим с него.

Какво представлява шумът в ушите (тинитус)?

Тинитусът е звук в главата без външен източник. За мнозина, това е звънене, докато за други е свистене, бръмчене, съскане, бръмчене дори крясък. Може да изглежда, че звукът идва от едното ухо или и от двете, от вътрешността на главата или от разстояние. Може да бъде постоянен или периодичен, постоянен или пулсиращ.

Почти всеки е имал тинитус за кратко време, след като е бил изложен на изключително силен шум. Например, посещението на концерт може да предизвика краткотраен шум в ушите.

Когато продължи повече от шест месеца, той е известен като хроничен шум в ушите. 

Шумът може да варира по височина от нисък до високо пищене, да го чуете в едното или двете уши. В някои случаи, звукът може да е толкова силен, че да пречи на способността ви да се концентрирате или да чувате външен звук. Шумът в ушите може да присъства през цялото време или може да се появява и да отминава.[2]

Какви могат да са причините, които водят до шум в ушите? 

При много хора, тинитусът се дължи на една от следните причини:

  • Загуба на слуха
  • Ушна инфекция или запушване на ушния канал. Вашите ушни канали могат да се запушат с натрупване на течност (ушна инфекция), ушна кал, мръсотия или други чужди материали. Запушването може да промени налягането в ухото, като причини шум в ушите.
  • Наранявания на главата или шията. Травмата на главата или шията може да засегне вътрешното ухо, слуховите нерви или мозъчната функция, свързана със слуха.
  • Лекарства. Редица лекарства могат да причинят или да влошат шума в ушите. Често нежеланият шум изчезва, когато спрете да използвате тези лекарства. Лекарствата, за които е известно, че причиняват шум в ушите, включват нестероидни противовъзпалителни лекарства (НСПВС), някои антибиотици, лекарства за рак, някои диуретици, лекарства против малария и антидепресанти.
  • Болест на Мениер. Шумът в ушите може да бъде ранен индикатор за болестта на Мениер, нарушение на вътрешното ухо, което може да бъде причинено от необичайно налягане на течността във вътрешното ухо.
  • Нарушения на кръвоносните съдове. Състояния, които засягат кръвоносните ви съдове като атеросклероза, високо кръвно налягане или прегънати или неправилно оформени кръвоносни съдове - могат да накарат кръвта да се движи през вените и артериите ви с по-голяма сила. Тези промени в кръвния поток могат да причинят шум в ушите или да направят шума в ушите по-забележим. 

Как се поставя диагноза? 

Лекарят, обикновено, ще диагностицира шум в ушите само въз основа на вашите симптоми. Но за да облекчи симптоматиката, докторът ще опита да установи дали вашият шум в ушите е причинен от друго, основно заболяване. Понякога, причината не може да бъде открита.

За да може да идентифицира причината за тинитуса, отоларингологът вероятно ще ви попита за медицинска история и ще прегледа ушите, главата и шията ви. Общите тестове включват:

  • Слухов (аудиологичен) преглед. По време на теста ще седите в звукоизолирана стая със слушалки, които предават определени звуци в едно ухо наведнъж. Ще посочите кога можете да чуете звука и вашите резултати ще бъдат сравнени с резултатите, считани за нормални за вашата възраст.
  • Образни тестове. В зависимост от предполагаемата причина за вашия шум в ушите, може да се нуждаете от образни тестове като CT или MRI сканиране.
  • Лабораторни изследвания. Вашият лекар може да вземе кръв, за да провери за анемия, проблеми с щитовидната жлеза, сърдечни заболявания или недостиг на витамини.

Какво е лечението? 

По настоящем, няма единично лечение за тинитус, което да работи за всички. Въпреки това, изследванията за намиране на ефективно лечение продължават.

Ако може да се открие основната причина за вашия шум в ушите, ефективното й лечение може да помогне за подобряване тинитуса – например премахването на натрупаната ушна кал може да помогне.

Ако конкретна причина не може да бъде открита, лечението ще се фокусира върху това да ви помогне да управлявате състоянието ежедневно. Това може да включва:

  • Звукова терапия – слушане на неутрални звуци, за да ви отвлече вниманието от шума в ушите
  • Когнитивно-поведенческа терапия (CBT) – терапия, която има за цел да помогне за промяна на начина, по който мислите, така че тинитусът да стане по-малко забележим
  • Терапия за обучение при шум в ушите (TRT) – терапия, която има за цел да помогне за повторно обучение на начина, по който мозъкът ви реагира на шум в ушите, така че да започнете да настройвате звука и да го осъзнавате по-малко
  • Лечение на проблем от кръвоносните съдове. Основните заболявания на кръвоносните съдове може да изискват медикаменти, или различни подходи за справяне с проблема.
  • Селеногин супер може да помогне при наличие на проблеми, свързани с кръвоносните съдове.
  • Хранителни добавки – могат да спомогнат за намаляване на шума в ушите. 

Как хранителните добавки помагат?             

Все повече внимание се обръща на естествените съставки в борбата с тинитуса. Съществуват данни, че някои растителни екстракти и витамини могат да подобрят шума в ушите. Към тези спадат: екстрактът от Гинко билоба, селенът, черен кохош и др.

Гинко билобата е едно от най-старите дървета на планетата. Основните активни съставки са терпеноиди и флавоноиди. Доказано е, че те инхибират действието на тромбоцитния активиращ фактор (PAF), а оттук, намаляват слепването на тромбоцитите. Освен това, подобрява кръвообращението в тялото, разширява кръвоносните съдове и подобрява кръвооросяването на мозъка. Многобройни проучвания показват ефикасността на екстрактът от Гинко билоба при интермитентно накуцване, церебрална недостатъчност и шум в ушите. Selenogin Super съдържа стандартизиран екстракт от Гинко билоба и е прекрасен в борбата с тинитуса.

Селенът, който се съдържа в Selenogin Super, е компонент на няколко ензима, най-вече глутатион пероксидаза и супероксид дисмутаза, които са мощни антиоксиданти. При прием на селен над 6 месеца, може да се наблюдава подобрение в симптоматиката на шум в ушите. 

Тинитусът е състояние, което може да варира и от лек шум в ушите до висок пищящ шум, който да влияе негативно върху качеството на живот. Важно е да се установи какво го причинява, за да се вземат съответните мерки. Междувременно, съществуват начини, които могат да облекчат или да премахнат тинитуса. Selenogin Super е сигурен съюзник, към когото можете да се обърнете при необходимост от ефикасен продукт в преодоляването на шума в ушите.