--- продължение ---

Един от начините за възстановяване на справедливостта Европарламентът вижда във включването на повече жени в управителните органи на компаниите, листвани на борсите, и изобщо в процеса на взимане на решения в частния финансов и икономически сектор. Евродепутатите, ангажирани с новите политики на ЕС по отношение на мъжко-женското равенство и преодоляването на половите стереотипи, са скептични, че това може да стане от само себе си и доброволно. Пожелателните постановки и надеждите за саморегулация останаха в миналото.

Реалностите показват, че единствено със задължително въвеждане на квоти могат да се изравни представителството на двата пола в директорските бордове. В момента едва 13,7% от висшите корпоративни постове в най-големите компании се заемат от жени. Това е знаменателно нисък процент на фона на големия напредък, направен под натиска на ЕС в публичния сектор през последните години (в най-висшите нива на националните държавни администрации вече присъстват 30% жени). След две официални Препоръки (от 1984 и 1996 г.) за увеличаване на дамското представителство във всички нива на корпоративното управление (с мижава успеваемост от 0,6% на година), Европарламентът се готви за нова, този път кардинална стъпка – Директива, която се цели в достигането на 30 % женско присъствие в бордовете до 2015 г. и 40% - до 2020 г. Държавните компании ще имат две години по-малко на разположение – до 2018 г.

Фокусът е най-вече върху листваните публично компании заради тяхното икономическо значение и висока видимост – тъкмо те залагат стандартите в частния сектор като цяло. Очаква се директивата да обхване 5000 големи европейски компании. Тя не се отнася до средните и малки предприятия с по-малко от 250 служители и под 50 млн евро годишен оборот.

“Преди 14 години не бях убедена в нуждата от задължителни квоти, днес вече смятам, че те са необходимо зло и без тях няма да имаме бърз напредък в изравняването на двата пола във всички нива на взимане на решения”, обяви дясната френска евродепутатка Elisabeth Morin-Chartier. Тя е автор на доклада за влиянието на кризата върху половото равенство и женските права, както и на извода, че жените в ЕС страдат днес от т.нар. тиха криза, която отслабва и влошава двойно техните позиции. Въз основа на нейния доклад Европарламентът гласува преди дни специална Резолюция относно феминизацията на бедността и препоръча тя да бъде компенсирана чрез инвестиции в обучение на работното място през целия живот, в преквалификация и в насърчаване на предприемачеството за жени, както и в развитие на заведенията, подпомагащи отглеждането на деца.

Добрите практики по отношение на задължителните квоти за жени в управителните органи на корпорациите в Норвегия от 2003 г., а от 2011 г. и във Франция показват, че само със законови мерки може да се счупи “стъкленият таван” спрямо жените и да се преобърнат традициите в доминираната от мъже бизнес култура. Привържениците на тази законодателна мярка имат и друг мотив – те смятат, че така не само ще се възстанови справедливостта, но и ще се подобри управлението на частния, а това значи и на обществения сектор. Повече жени на мениджърски или съвещателни позиции в икономиката и финансите означава по-малко хазартност при решенията и, със сигурност, по-малко корупция, по-малко “мрежови” решения при подбора на кадри в полза на старите приятели от казармата или на съотборниците от неделното ритане на топка, повече разнообразие при селекцията, гледните точки, идеите и ценностите.

Как една българка, пробила “стъкления таван”, вижда женския отговор на кризата чуха евродепутатите по време на заседанието на Междупарламентарната комисия по женските права и равенството между половете. Саша Безуханова, директор направление “Публична администрация” в Хюлет Пакард за Развиващи се пазари и председател на Българския център на жените в технологиите, бе сред гостите и ораторите на срещата в Брюксел, за да сподели опита си от България. Тя призова за мобилизиране на повече жени в професионални и управленски роли – чрез модерно обазование, достъп до технологии и създаване на възможности на предприемачество и креативност – за да се решат ефективно и трайно проблемите с неравнопоставеността на жените в Европа.

Според нея за целта е необходимо формулиране и следване на единна Европейска програма за икономически растеж, базиран на Икономика на знанието. Такъв подход би осигурил растеж за всички и ще освободи и насочи ресурс към социалните проблеми с неравенството, усложнено допълнително от кризата.