Романтични вечери, пищни букети с червени рози и огромни кутии шоколадови бонбони - днес често отбелязваме Свети Валентин по този начин. Но нека ви разкажем малко повече за историята на празника.
КОГА СЕ ПОЯВЯВА ДЕНЯТ НА ВЛЮБЕНИТЕ?
Много историци считат за начало на Свети Валентин древните римски фестивали. На тях са приветствали идването на пролетта и свързаното със сезона плодородие. Други пък смятат, че светецът е "създаден" през Средновековието като християнски заместител на езическите празници. Каквато и да е истината, едва в средата на 19-ти век Денят на влюбените преживява голям търговски бум, който превръща празника в това, което познаваме днес.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
ПЪРВАТА ВАЛЕНТИНКА
Първото любовно писмо за Свети Валентин, което се смята и за първата валентинка, е създадено през 1415 г. от английския благородник Чарлз. Той пише на жена си емоционални текстове и поеми, докато е затворник в Лондонската кула. Днес писмото е изложено в Британската национална библиотека в английската столица. Първите картички, изработени специално за празника, са изцяло ръчно направени. Представлявали са красиви рисунки, украсени с дантели и панделки. Доста по-късно започва масовото производство от големи компании.
Разгледайте всички снимки в Галерията.
УИЛЯМ ШЕКСПИР - ВДЪХНОВИТЕЛ НА ТРАДИЦИЯТА
Около Деня на Свети Валентин хиляди писма, изпълнени с емоции и страст, се изпращат до Верона, Италия, адресирани от Ромео до Жулиета. Съществуват дори доброволци, наречени секретари на Жулиета, които прочитат всяко писмо, пишат отговори и избират победител. Той печели наградата "Cara Giulietta", която му осигурява посещение на дома на Жулиета във Верона и присъствие на специални церемонии. Тази традиция се превръща дори във вдъхновение за холивудския филм от 2010 г. "Писма до Жулиета" с участието на Аманда Сейфрид.
ЦВЕТЯ И ШОКОЛАД - И НЕ САМО!
Цветята и сладките изкушения се налагат през годините като най-популярни подаръци за Свети Валентин. Но днес все повече хора проявяват креативност и загърбват традициите. И оставят всичко на въображението. Подаряват бижута, романтични изживявания - като вана, пълна с мехурчета или отпускащи спа процедури. И дори и пътувания до далечни, екзотични дестинации. В крайна сметка най-добрият подарък за празника идва от сърцето.
ДЕН ЗА ПРЕДЛОЖЕНИЯ И РАЗДЯЛА
Никак не е учудващо, че Свети Валентин е денят, в който много двойки се сгодяват. Те решават да свържат съдбите си именно на празника, смятайки, че той ще им донесе щастие и късмет. По ирония на съдбата обаче на Деня влюбените много двойки се разделят. Според редица проучвания, между 15 и 25% от влюбените решават да сложат край на отношенията си именно на празника или на дните около него.
В РАЗЛИЧНИТЕ КУЛТУРИ ПО СВЕТА
Празникът се отбелязва почти в целия свят, но е факт, че се се случва по различен начин в отделните култури. В някои страни е ден за демонстриране на романтичната любов, докато в други е посветен преди всичко на обичта към приятелите и семейството. Различни са и датите, в които той се празнува. В Китай например влюбените изразяват чувствата си един към друг в седмия ден от седмия лунен месец според техния календар - което съвпада с началото на август по западния каледар.
РОЗИ ПОСРЕД ЗИМА
Вероятно е учудващо откъде се появяват розите, най-масовият и традиционен подарък за Св. Валентин, в средата на февруари. Все пак розата е растение, обичащо топлината. Истината е, че те са отглеждани в страни като Кения, Колумбия и Еквадор, в които целогодишно температурите са високи.
ЦВЕТЪТ НА РОЗАТА
Не само видът на цветето, но и неговият цвят е от значение за празник като Свети Валентин. Докато червената роза традиционно символизира любовта, растения с оттенъци като розово, лилаво или бяло, също могат да бъдат поднесени в този ден. Те се отнасят съответно към щастието, уважението и съчувствието или нежността.
СВЕТИ ВАЛЕНТИН - ПРАЗНИК НЕ САМО ЗА ХОРАТА
Много собственици на домашни любимци отбелязват привързаността си към тях на 14 февруари, подарявайки им лакомства и забавни играчки. Това вероятно е свързано с брачния сезон на птиците, който настъпва в края на зимата, период, съвпадащ с дните около празника на Свети Валентин.
ОФИЦИАЛЕН ПРАЗНИК ИЛИ НЕ?
Ако сме приели, че официалният празник е равнозначен на почивен ден, без каквито и да е работни задължения, определено Свети Валентин ще е разочарование за нас. Макар че се отбелязва почти из целия свят - в САЩ, Великобритания, Канада, Австралия, Южна Корея, Франция, Аржентина и Мексико и много други - той така и не е официално признат за празник. За съжаление на всички влюбени и романтици.
Разгледайте всички снимки в Галерията.