За някои Денят на влюбените е толкова значим и романтичен празник, че не се колебаят да го отбележат с нещо наистина значимо - като това да сключат брак. Те са напълно убедени, че подобен ден ще им донесе само щастие и късмет, ако направят тази важна крачка. Но наблюденията и опитът показват една съвсем различна действителност. Затова много по-добре е да се откажем от подобни мисли - и веднага да оттеглим сватбените покани! 

Повече за сватбата на Сашо Кадиев - вижте във видеото. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Според данни на изследователи от Университета в Мелбърн вероятността сватбите, които се провеждат на Свети Валентин или на други специални дати, да завършат с развод, е с 18-36% по-голяма, отколкото сватбите, проведени в обикновени дни. Наистина впечатляващо е, че 11% от хората, които си разменят клетви в Деня на влюбените, се развеждат, стигнали едва до петата си годишнина. До деветата пък вече 21% от двойките са разделени. 

Подобна е ситуацията и при тези, които декларират любовта си пред света на дати с еднакви числа - като 09.09.2019 г. например. Около пет години след съдбовния ден 10% от тях не са заедно, а след десет години процентът вече е увеличен на 19. 

Повече за сватбата на сина на Петя Буюклиева - вижте във видеото. 

И предвид, че на подобни специални дати се провеждат пет пъти повече сватби от обичайното, това е наистина нелепо следствие. Но пък е факт. За сравнение, за бракове, сключени на обикновени дати, статистиката е следната: пет години по-късно 8% са обречени на провал, а деветата годишнина предвещава едва 16% разводи. 

Снимка: Molly McElenney Photography

Трябва да се има предвид обаче, че проучването е проведено в Холандия, сред определен брой хора. Така че ако има връзка между сватбата, датата и разбитите романтични мечти, тя вероятно се отнася само за тези европейци - за които е характерно, че имат висок стандарт на живот. Но пък анализът на екипа включва проверка на следсватбените истории на повече от един милион брака, така че все пак става дума за значителен набор от данни. 

Разбира се, тези дати сами по себе си не са "зловещи" и "прокълнати" - освен ако не смятаме така от суеверие и следователно сме некоректни. Подобни странни статистики са свързани по-скоро с въпроса защо изобщо влюбените избират подобни конкретни дати. 

Авторите на изследването дават някои отговори. От една страна твърдят, че е по-вероятно част от тези хора вече да имат предишен брак зад гърба си и дори деца. А подобни обстоятелства обикновено увеличават шанса за развод. От друга се оказва, че съпрузите, сключили брак на специални дати, са по-малко сходни по отношение на образование и възраст, отколкото тези, венчали се на обикновени дати. 

Така че, ако човек все още няма деца, израснал е в едно и също десетилетие с бъдещата си половинка, с която освен това има и сходно образование и интереси, вероятно няма проблем да се ожени в Деня на влюбените - ако това е неговото желание. 

Все пак влюбените, които се обричат един на друг на дати, които не са натоварени с определено значение, вероятно са много по-силно повлияни от своите взаимоотношения, от чувствата си и усещането за съвместимост. За разлика от двойките, които просто сключват брак на специални дати, заключват от IFL Science.