Броени дни остават до момента, в който много хора по света ще празнуват Деня на Свети Валентин. На 14 февруари по традиция хиляди двойки ще си разменят сантиментални подаръци и романтични жестове. Но има страни, които почитат любовта в различни дни от годината, позовавайки се на свои легенди, традиции и обичаи. Като Китай например.
Далечната азиатска държава празнува своя еквивалент на Свети Валентин с фестивала Qixi. Датиращ отпреди повече от 2 000 години, от времето на династията Хан, фестивалът се отбелязва на седмия ден от седмия лунен месец според китайския календар - или началото на август по западния. Тогава влюбените отбелязват романтичните си отношения, позовавайки се на китайската легенда за Niulang, пастира и Zhinü, тъкачката.
Според приказката Niulang излекувал умиращ вол. В замяна на това, че спасил живота му, волът му помогнал да си намери съпруга. Тя обаче била една от красивите богини на небето, слизащи често нощем на земята. Нейната майка, ядосана от това че дъщеря ѝ се омъжила за обикновен човек, създала река от звезди - Млечния път, която разделила завинаги младата двойка.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Историята на влюбените обаче трогнала няколко свраки на Земята. Те прехвърлили мост над реката и отлетели до небето, за да се помолят на богинята майка да разреши на влюбените отново да се срещнат. Тя се съгласила - но с условие срещата да е само на моста, веднъж годишно, на седмия ден от седмия месец. Qixi означава именно "седми ден".
В крайна сметка Niulang и Zhinü се превърнали в ярките звезди Алтаир и Вега. Те трептят ярко в нощното небе като вечни символи на романтичната любов.
В миналото жените в Китай отбелязвали Qixi, отдавайки се на занаяти като тъкане, бродиране и изрязване на фигури от хартия. А младите момичета отправяли молитви към Вега за намиране на добър съпруг. Често демонстрирали и домашните си умения - включително и някои забавни като нанизване на конец в игла при слаба светлина.
Днес фестивалът е силно комерсиализиран, подобно на празника Свети Валентин. Двойките се срещат, декларират любовта си и разменят подаръци като цветя, парфюми или бижута, пише The Conversation.
Традиционо на деня се яде Qiao Guo - пържен тънък сладкиш, чиито основни съставки са брашно, олио и захар, към който понякога се добавят ядки. Ароматното и сладко тесто се оформя в различен начин и се украсява с шарки и декоративни фигури. Консумират се и хрупкави бонбони, освежителни напитки и плодове, чрез което се изразява стремежът на хората към щастлив семеен живот.
А красивата история за Niulang и Zhinü се е превърнала в цяла индустрия. Множество фирми, работещи като брачни посредници, използват наименованието "мост на свраките", с цел да събират влюбени - уви, не като богове, а като обикновени смъртни.
Все пак, както уточняват от South China Mornig Post, и до днес много двойки насрочват сватбите си така, че да съвпаднат с деня на фестивала, вярвайки, че това ще им донесе много късмет. А свраките продължават да символизират съпружеското щастие и вярност.