Готвенето с деца е бавно, досадно, те цапат, разхвърлят, може да се изгорят, порежат, а накрая изобщо не е сигурно дали ще се получи нещо годно за ядене. Но – готвенето с деца е забавно, създава усещане за домашен уют и сигурност, запознава малките с жизненоважната дейност приготвяне на храна и хранене, учи ги да разпознават вкусове, цветове и аромати, и може да е един от най-приятните моменти в ежедневието.
Когато готвите с децата си, вие не просто приготвяте храна, а прекарвате време заедно, в което влагате много.
Обожавам да готвя, заедно с дъщеря си. Понякога това са най-смислените и приятни моменти в деня ми. Ето само една част от причините.
Готвенето развива въображението
Вие може и да следвате рецептата от кулинарната книга, но само едно дете може да комбинира маслено тесто със сламки или моркови с кекс.
Помага за подобряване на фината моторика
Рязането, месенето, точенето, подреждането в тавичка и другите дейности, свързани с кулинарията, са все дейности, които помагат за развитието на координацията и фината моторика.
Научава на ред
Когато показвате нещо на детето си, то го усвоява много по-лесно от това, което му казвате. Вместо да повтаряте по няколко пъти „Измий си ръцете“, просто го правете заедно преди да започенет да готвите. В готвенето си има ред - първо се мият ръцете, продуктите, след това се почистват се, режат се и т.н. Последователността, която е характерна за приготвянето на почти всяко едно ястие, може да бъде приета от детето като устойчиво правило.
Прекарвате време заедно
Да се смеете и да си ставате близки, да градите доверие, докато около вас мирише на ванилия или прясно изпечен хляб – какво по-хубаво от това. Когато имате по-големи деца, може да използвате готвенето като момент за споделяне. В пубертета децата често се затварят и не искат да споделят с родителите си своите трвоги и проблеми. Превърнете готвенето във време, в което падат вдигнатите прегради помежду ви.
Готвенето учи на навици, полезни за цял живот
Когато включвате детето в приготвянето на храната, то започва да приема сложеното в чинията по различен начин. Така то ще разбере, че сандвичът не са просто две филии с нещо помежду им, а замесен хляб, изпечен, нарязан, месо, пресни зеленчуци. Избирайте заедно продуктите още в магазина. Наблегнете на качествения и осъзнат избор на здравословна храна. Дете, което е научено кои храни са полезни за организма му, по-трудно ще посегне към шарените опаковки с джънк фууд от магазина.
Изграждане на самочувствие
Детето вижда крайният резултат от своите дейности и осъзнава, че е било полезно. Това е добре за неговото самоусещане и самочувствие.
Децата са много чувствителни и оценяват високо както критичните думи, така и похвалите. Не пестете добрите думи, дори и работата да не е толкова добре свършена.
С какво могат да ви помагат децата при готвене
Да пазаруват заедно с вас, като държат списъка или ви подсещат ви за някакъв продукт.
Да избършат плота или масата с кърпа.
Да измият чинии, вилици, лъжици (според възрастта).
Да почистят боб, ориз, леща.
Да изрежат формички от тестото за сладки.
Да разбъркат супата или спагетите.
Да размажат крем с лъжица.
Да намажат питката с яйце.
Да подредят готовите сладки в чиния.
Да посолят.
Да напълнят чашата с брашно.
Да оформят кюфтенца от кайма.
Да намажат с олио тавичката или формата за печене.
Да застелят тавата с хартия за печене.