Кое е по-важно - тестото или плънката? Тънка или дебела? Със сирена или с месо? Затворена или отворена? При правенето на домашна пица има много тънкости, от които зависи крайният резултат. Ще намерите всичко, от което се нуждаете като знания, точно тук.
Започнете с тестото
Съставките за класическата пица са обикновени - вода, мая, брашно и сол. Може свободно да променяте съотношенията вода:брашно, както и да експериментирате с видовете брашно. За по-мек вкус, към съставките се добавя и зехтин.
Оставете си час и половина време за втасване на тестото, преди да го оформяте и печете. Много хора пропускат втасването, изхождайки от идеята, че пицата е плоска и не изисква обем, като хляба. Независимо от формата й обаче, втасването придава специален вкус на тестото, прави го въздушно и крехко и позволява ферментите в него да се развият.
Рецепта за класическо тесто, месено с миксер
(за 1 кг тесто)
1/2 ч. ч. хладка вода
1 ч.л. активна суха мая
2 ч. ч. брашно (плюс още малко за измесване)
1 1/2 ч. л. сол
Пицата се брои за една от бързите вечери. За да е наистина бързо и лесно, и месенето на ръка може да се замени с такова с миксер.
Разтворете маята във водата. Изсипете я в купата на миксер. Оставете да постои около 5 минути, докато маята се разтвори напълно.
Разбъркайте брашното и солта. Добавете ги към водата и размесете с шпатула, докато се абсорбира брашното. С помощта на приставката за тесто на миксера заместете тестото със средна твърдост. Трябва да се образува гладка, лека и лепкава топка. Отнема между 5 и 8 минути. Ако тестото залепва за стените на купата или за ръцете ви, добавете малко брашно - 1 с. л. Избягвайте да ръсите в големи количества, за да не го направите тежко и плътно.
Вариант 1 - без втасване
Използвайте тестото веднага. Ако много бързате, пропуснете втасването. Пицата ще стане тънка и хрупкава, подобно на крекер.
Вариант 2 - с втасване
Оставете тестото да втаса за около час, максимум час и половина. Почистете купата, намажете я с малко масло и прехвърлете тестото обратно вътре. Покрийте я със свежо фолио или кухненска кърпа и оставете тестото да удвои обема си.
Вариант 3 - замразяване
Ако искате да използвате тестото по-късно, запазете го в хладилника. Можете да замразите всякакъв вид тесто на пици в каквото и да е количество - просто го оставете да втаса, преди да го замразите, и след това го разделете на парчета, разпределени за единични пици. Тестото може да издържи замразено до три месеца. Преди да го използвате, си отделете 1 час, за да може то да се отпусне. Добре е то да се затопли на стайна температура.
Сосове
Домашен сос само с 3 съставки
Той е лек, свеж и се прави за секунди. Нужни са ви доматено пюре (в което липсват кожата и семената на доматите, за да е гладко), чесън и оцет. Може да направите соса, докато фурната се загрява за печенето на пицата.
2 ч. ч. доматено пюре
2 скилидки чесън (накълцани)
2 с. л. оцет
Ако има нужда, може да овкусите с малко сол и пипер.
Комбинирайте всички съставки в средна купа. Ако ви остане сос, може да го съхранявате в херметически затворен контейнер в хладилника за период до 1 седмица. Този сос за пици е готов за употреба веднага след като е смесен - няма нужда от готвене! Сосът без готвене ще овкуси по-добре на вашата пица, като й придаде свеж вкус и зеленчуков аромат. Те ще се усещат дори и след като изпечете пицата във фурна.
Консервираните домати са чудесни за направата на домашен сос за пици. Можете да използвате цели или на кубчета. Добре е да нямат добавени подправки или билки. Може да се използват и пресни домати, но има опасност те да направят соса по-воден, затова трябва да се внимава с излишното количество течност.
Бонус съвет - всяко разнообразие от видове домати ще направи соса още по-вкусен. Може да експериментирате, за да получите текстура и сладост каквито на вас ви харесват. Различните сортове са с различна твърдост, цвят, захарност, водно и месесто съдържание и т.н.
Ако искате по-плътен сос, прецедете доматите през тензух или цедка. Ако искате да сте сигурни в хомогенността му, пасирайте го за няколко минути.
Сипете го върху тестото и разнесете навсякъде с долната част на лъжица или черпак.
Богат доматен сос
4 скилидки чесън, нарязани на едро
1 малка консерва домати на кубчета
2 супени лъжици зехтин
1 чаена лъжичка захар
1 чаена лъжичка балсамов оцет
3/4 чаена лъжичка сол
прясно смлян черен пипер
С какво да бъде пицата?
Вариантите са много, и разбира се, най-вкусната е тази, която харесвате най-много вие самите.
Класическа пица "Маргарита"
С чесън, домат, царевица и козе сирене
Бяла пица с авокадо, спанак и моцарела
С печени червени пиперки, наденица и сирене
С черен боб и царевица
С аспержи и рикота
Пица с наденица, покрита с тънки резенчета краставица
С авокадо и яйце
Пица със сирена
Печене
Пицата се пече в долната трета част на фурната. Оформя се на кръг. Тестото се прехвърля в добре намазнена тава или върху хартия за печене. Може да го оформите на кръг и в самата тава за печене, като не го разточвате, а използвате кокалчетата на пръстите си. Свийте ръце в юмруци и с натиск разтеглете тестото до ръба на тавата.
Плъзнете пицата във фурната върху тава за печене или хартията за печене. Печете, докато сиренето или кашкавалът, който сте сложили се разтопят. По ръбовете трябва да се появят съвсем малки овъглени петънца. Времето за печене варира в зависимост от топлината на фурната и колко кораво сте направили тестото.
Охладете (за кратко!) преди да ядете.
Прехвърлете пицата на дъска за рязане. Оставете я да се охлади достатъчно, за да не изгорите устата си, когато отхапвате.