Любимите на деца и възрастни печени и варени кочани царевица всъщност могат да се хапват и сурови.

Сурова царевица

И това не е странна традиция на суровоядци, а съвсем естествен начин на хранене. Разбира се, става дума за сладката, млечна царевица с дребни зрънца. Сортът, като цяло, е един от най-важните фактори, но не е единственият достатъчен, за да се радвате на вкусна храна. Царевицата изисква често и обилно поливане, растенията трябва да се прочистват от плевели и слаби израстъци. 

Редовното ядене на царевица набавя на човешкия организъм много от необходимите витамини. Ако ядете царевица всеки ден, ще си набавяте с 22% повече от полезните за организма влакна. Зърненият зеленчук защитава сърцето от болести, включително диабет. Царевицата е богата на витамин С, Е и В. Те са мощни антиоксиданти, които забавят стареенето и правят кожата по-здрава. 

Снимка: Thinkstock/Guliver Photos

Варена царевица

Варената царевица може да замени едно пълноценно дневно хранене. Добавете само малко масло или сол. Но варената царевица е не само вкусна, но и лечебна. Ако хапвате по-често от нея, паметта ви ще се подобри, а и ще прочистите организма си от вредния холестерол. В по-големи количества варената царевица се бори успешно с високите нива на кръвна захар при хора с диабет тип 2. 

Как може да се консумира царевицата?

- варена - на кочан или с отделени зърна на пара
- печена - цял кочан на котлон или ламарина
- като царевично брашно - за качамак, тесто за пици, хляб, сладкиши и др. 
- като царевичен сироп - в десерти, сокове, подсладители, маргарин и др.
- гарнитура 
- в салати - със зеленолистни, риба тон, домати, краставици


- в състава на палачинки или кюфтета
- царевична грис за панировка