В Южна Индия го наричат царя на зеленчуците. През лятото патладжаните са в изобилие, а рецептите с тях обикновено са бързи и лесни. Какво повече да иска човек?! 

От какви болести предпазва патладжанът?

Хапването на патладжани действа профилактично срещу атеросклероза, а и може да повлияе благоприятно вече съществуваща такава. Тези вкусни зеленчуци имат и противовъзпалителни свойства и предпазват черния дроб от мастни натрупвания. Поради тези причини са много полезна храна за за диабетици. Подходящи са и за хора на диета или специален режим на хранене, защото съдържат много малко калории - 33.00 в 100 г сварен на пара или изпечен. Патладжанът съдържа съединения, които възпрепятстват растежа на раковите клетки в дебелото черво и черния дроб.

Снимка: iStock

Преди много години патладжаните масови били бели или жълти и с форма на яйце (на английски - eggplant). С времето, появата им в различни точки на света и култивирането, което претърпяват обаче, формата им се променя до познатата днес удължена. Новите разновидности са най-вече в тъмновиолетов цвят, заради което ги наричаме и "син домат".

Как да не горчи и да не поема много мазнина при готвене?

Патладжаните имат естествено горчив вкус. Той може да ви бъде ориентир и за това доколко пресен е зеленчукът. Колкото повече горчи, толкова по-отдавна е набран. За да намалите горчивината, нарежете патладжана, посолете го и го оставете да се отцеди за 30 минути. Добре е да го сложите в тавичка, която да е под наклон. Така течността ще се събира на едно място и ще излезе по-бързо. От това, че няма вода в него, има и други ползи - патладжанът няма да попива много мазнина при готвене. Той се стяга и не може да се напои с мазнината, в която се готви. Много готвачи обаче посочват, че съвременните сортове не са горчиви и че с или без сол няма да има разлика във вкуса. И все пак ние се придържаме към тази кулинарна техника. След като се отцеди е задължително да го измиете под течаща вода, за да премахнете както горчивината, така и излишната сол. 

10 начина как да сготвим патладжани най-бързо и лесно?

 

Патладжанът не се бели. Кожата е изцяло годна за консумация, макар че при по-големите е малко по-твърда. Месото отвътре е светло, меко, без наранявания и по-тъмни петна. Съхранявайте ги в хладилника не повече от пет дни.  

1. Ако печете патладжана цял във фурната или на скарата, оставете кожата. След като се сготви и охлади, може и да я обелите, ако ще правите с него зеленчуков мус или сос и ви е нужна само меката, вътрешна част. 

2. Пържените патладжани са класика. За да не поемат много мазнина само ги намажете четка и зехтин. Парчетата не бива да са много, за да не се допират едно до друго. Пържете в по-малко мазнина, така че да не се потопяват целите, а да се обработва само едната страна. 

Снимка: iStock

 

3. Патладжани с доматено пюре е малко по-различен прочит на класическата лятна манджа панирани чушки с доматен сос. Патладжаните се запичат на грил, подправят се със сол, зехтин и чесън и се заливат с доматено пюре. 

4. Патладжанени рулца с мус от сирена.

5. Баба Гануш е
типично арабско ястие, което определено се харесва на българите. В превод означава "поглезете татко". Изпеченият патладжан се счуква в дървено хаванче и се овкусява със сол, сусамов тахан, зехтин, кимион и лимонов сок. Важни съставки са и пресният магданоз и чесънът. 

6. Патладжаните може и само да се мариноват и така да влязат в състава на салата. 

7. Пълнени патладжани с моцарела

8. Цели патладжани на фурна - за да изпечете цели патладжани във фурната, я загрейте предварително до 200 градуса. Сложете патладжаните и печете, докато кожата се  набръчка и започне леко да се сваля от зеленчука.

9. Кьопоолу. 

10. Панирани патладжани - използвайте разбити яйца и галета. Може да изпържите или да изпечете в силна фурна.  

Е, какво чакате още? Слагайте престилката и се захващайте за готвене! Ние помагаме с три лесни рецепти.