Навсякъде по света кестените се възприемат като основната храна. Хранителните им характеристики са близо до тези на картофите и ориза.
Кестените нямат подчертан вкус и аромат, когато са в сурово състояние. Вкусът им е доста неутрален, така че с тях лесно и удобно може да приготвите както салати, предястия, супи, и основни ястия, така и сладкиши. Те се смесват еднакво добре със сол и със захар.
Най-популярният начин за приготвяне на кестени е печенето. Във Франция тази традиция е силно застъпена, но и в останалите европейски държави ще откриете хора с колички по улиците, които предлагат малки, дъхави пакетчета с топли ядки. През есента, особено през топлите септември и октомври, кестените са честа храна на пикниците. Причината - лесно се пекат на открит огън или в жаравата. Горещите кестени се обелват от кората и се хапват. Комбинират се добре с ябълково ябълково вино или с божоле.
Какво да сготвим с кестени?
Сготвени по който и да е начин - варени, пържени, задушени, печени, кестените са чудесна гарнитура за месо и риба, пълнеж за пуйка, гъска или прасе.
От кестеновото брашно се прави хляб, кестеновото пюре може да добавите в тестото за пайове.
Във Франция има два десерта от кестени, които са особено популярни. Първият - Maron Glase - кестените се почистват и се варят в захарен сироп, след това се изсушават в продължение на три до четири дни. Стават хрупкави и сладки и се считат за деликатес във Франция. Втората рецепта е Mont-Blanc aux marrons - кестените се варят, след което се разбиват в блендер. След това към сместа се прибавя захар.
Почистване и белене на кестени
Тъй като почистването на кестени е доста сложна процедура, има някои трикове, които могат да улеснят този процес. Кестените ще се обелят лесно, ако поварите за 3 минути, заедно с растително масло. Обелват се преди да изстинат напълно. Друг трик е да сложите кестените във фризера за една нощ, след което да ги сложите във врящата вода и минутка след това да ги прехвърлите в студена вода.
Ако ястието, което готвите, изисква кестените да са с кора, те трябва да бъдат пробити на няколко места или да им се направи кръстен разрез в долната част. Ако не ги прорежете, така че целостта на черупката им да се наруши, при нагряване те буквално експлодират.
Как да изберете качествени кестени и как да ги съхранявате
В много страни кестеновият сезон започва през септември, а в Япония дори и по-рано - в самия край на лятото. Основният сезон на кестените обаче е октомври и ноември. Последните пресни кестени могат да бъдат закупени в Европа за Коледа.
Ядливите кестени се предлагат в три форми: пресни, небелени; пресни, замразени белени; консервирани. Последните са готов за консумация продукт, който не се нуждае от допълнителна обработка. Те могат да бъдат добавени към салата, предястие - например в комбинация с пушено филе от патешки гърди.
Прясно замразените кестени първо се изпържват. След това могат да се ползват в крем супи и други ястия. Може да ги нарежете и да ги изпечете в тавичка, покрита с фолио. Пекат се около 20 минути, след това се добавя сол.
Когато купувате пресни кестени, избирайте тези, които са кръгли, твърди, без повреди по кората. Кестеновите ядки съдържат много вода, което означава, че те не могат да се съхраняват твърде дълго. След 4-5 дни стават сухи и смачкани. Може да разберете дали един кестен е пресен, като натиснете върху него с пръст - ако черупката се деформира, това означава, че е стар.
Съхранявайте кестените у дома на хладно, сухо място, но не повече от 4-5 дни. Не ги дръжте в найлонови торбички, тъй като те могат да плесенясат. И суровите, и печените кестени могат да се съхраняват във фризера в продължение на шест месеца.
Рецепти с кестени:
Кестени по провансалски
Шоколадови мъфини с кестени
Гъби с кестенови листа в тесто
Супа от кестени
Печен фазан със сос от рози и пюре от кестени
Шоколадов крем с кестени
Пуйка, пълнена с кестени
Озахарени кестени