Гледката на малко беззащитно птиче, което още не се е научило да лети, но е паднало от гнездото и тупнало на земята, би накарало всеки да се умили и да поиска да му помогне. Времето се затопля и все по-често сме навън - по поляни, планини и плажове, и вероятността да попаднем в такава ситуация е голяма. Импулсивно, вземаме малката птица, за да я защитим от вероятни опасности. Ако го направите обаче, ще допуснете голяма грешка!

Правилната реакция в подобна ситуация - останете наоколо и просто наблюдавайте!

Според Българско дружество за защита на птиците да падне от гнездото е нещо съвсем нормално за подрастващо птиче. "Но дори на земята, родителите му продължават да го обгрижват и хранят, докато то се научи да лети. Ако се скриете и го наблюдавате известно време по-отдалеч, вероятно скоро ще видите възрастните птици да му носят храна."

 

Снимка: Иван Камбуров

На 18 май Иван Камбуров, от Дирекция на Природен парк "Странджа", намира млад скорец, косер (Sturnus vulgaris L.). Любопитно ни е с какво се храни едно такова малко птиче, когато се налага вместо гнездо, да обитава кашонче с меки дрехи и бутилка с вода за топлина. "Яде на всеки два часа - разпарчатосани червеи от риболовния магазин, черен дроб от месарницата, а също молци и мухи. Всичко това със слюнка, за ензими. Укрепва. Често пищи за храна, ака и спи."

 

Снимка: Иван Камбуров

Най-добрата първа помощ за пострадало птиче е именно да бъде сложено на тъмно и спокойно място - кашонче, кутийка с дупки за въздух или нещо друго подобно, но задължително на тъмно. Избягвайте да го държите в ръце, съветват от Дружеството за защита на птиците. Това не действа успокояващо на птицата, а напротив - още повече я стресира в този и без друго труден за нея момент. 

Ако птичето е ранено или на мястото, на което сте я открили, често се навъртат кучета и котки,  помощта от ваша страна определено е наложителна! Приберете го и потърсете компетентна помощ. Може да се свържете с Дивите Животни / Wild Animals. Телефонът за сигнали е 0988 79 79 86.


Снимка: Иван Камбуров