Да бъдеш домакин на гости е обещание за приятно преживяване, но и отговорност. Често отговорността надделява и приятното сякаш остава на много заден план. Уморени и изнервени, в края на вечерта поглеждаме купищата мръсни чинии, смачкани салфетки, пълни пепелници и разлято вино по пода и си казваме - "Никога повече!" Реално погледнато, грешката е в нас самите. Има дейности и ангажименти, които осъзнаваме като неправилни, и въпреки това продължаваме да поемаме и правим. Има и други - които ще ни учудят. Какво най-често допускаме като грешки, а не бива?
Когато очакваме гости, често прекалено много задълбаваме в ролята на домакини. Домакин не означава - влез в кухнята и не излизай от там. Фокусираме се твърде много върху печенето на месо и забравяме да създадем например подходяща атмосфера за събитието. Вместо да готвите 101 гурме ястия, по-добре вложете време в избора на музика и осветление.
Ака правите парти или голям купон, прегледайте списъка с гости. Добре е да имате предвид дали сред тях има вегетарианци, хора с алергии, непоносимости, деца и други особености. Ако се подготвите с нещо специално за тях и те самите ще се почувстват наистина специални.
Понякога, докато се забавлявате, е трудно да обърнем внимание на нормалните, малки неща, които минават под носа ни. Не забравяйте да осигурите необходимите малки неща: допълнителни салфетки, солница и пиперница, шише с вода, няколко резервни чинии и прибори в непосредствена близост.
Не се претоварвайте, като се стараете всеки елемент от партито ви да е перфектен. Преди гости чистим дома си до блясък, готвим, подреждаме атрактивно, грижим се за настроението нагостите, за това дали са им пълни чашите и забравяме ние самите да се радваме на вечерта. Не допускайте грешката да превърнете гостите в своя тежест. Събирането трябва да е повод за положителни емоции, не да го усещате като физическо и психическо натоварване.