Общо четири затъмнения ще се случат през 2024 г. Две от тях ще бъдат слънчеви - пълно на 8 април и пръстеновидно на 2 октомври. Останалите две ще бъдат лунни - от полусянката на Земята на 25 март и частично с малка фаза на 18 септември.

От България ще може да се наблюдава второто лунно затъмнение - това на 18 септември, съобщи Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при БАН и катедра "Астрономия" при СУ "СВ. Климент Охридски".

Снимка: Getty Images

Пълното слънчево затъмнение на 8 април 2024 г. безспорно ще бъде най-интересното астрономическо явление за годината. То ще се наблюдава най-добре от Мексико и от централната част на САЩ, уточни специалистът. Пръстеновидното слънчево затъмнение на 2 октомври 2024 г. ще бъде видимо от Южно Чили и Южна Аржентина.

Маркишки е автор на вече традиционното издание на катедра "Астрономия" на Физическия факултет на Софийския университет "Гид на любителя астроном". То се разпространява безплатно и съдържа информация за предстоящите през годината по-забележителни астрономически явления, като е отделено повече внимание на условията за тяхното наблюдение от България. Предстои публикуването на изданието на гида за 2024 г., съобщи Маркишки. 

Снимка: Getty Images

Две слънчеви и две лунни затъмнения можеха да бъдат наблюдавани и през 2023 г. Само двете лунни затъмнения можеха да се наблюдават от територията на страната, пише още БТА.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement