Купете си подходящи обувки.
Това е много важно, за да избегнете неприятностите от изкълчване на глезена или болки в коленете. Преди да изберете маратонките, съберете информация, кои са подходящите за вас спортни обувки за дълго тичане.
Дръжте неотклонно решението си в главата.
Не позволявайте да се разколебаете. Това е най-лесно - да се откажете. Напротив целта, че ще издържите на бягане 1 км, 3 км, 10 км , ще бъде мисълта, която ще ви изважда от леглото в добър тонус.
Осигурете си приятел да бягате заедно.
Споделеното удоволствие винаги е двойно като изживяване. А и предизвикателството да се видите в друга светлина - изявени в друга сфера, носи удовлетворение.
Разгрявайте с бързо ходене първите 5 минути
от вашето бягане. Също така може да направите стречинг, след като сте тичали 5 - 10 минути.
Приемливо е да преминете в ходене
от време на време. Така давате възможност за временно възстановяване на мускулите по време на дългото бягане и намалявате риска от увреждане на ставите.
Следвайте правилото за 10-те %.
Всяка седмица увеличавайте дистанцията с 10%. Ако не контролирате скоростта, с която тичате и я увеличавате бързо, създавате реални възможности да се увредите, а нали точно това не искате да се получи от самото начало.
За да не може обективни причини да осуетят желанието ви за тичане още с първото излизане, вземете предвид тези съображения за по-малко рисково бягане.