Хората, които са изпитвали силен стрес, тревожност и депресия в началото на пандемията, са били изложени на по-голям риск от заразяване с новия коронавирус, сочат данните от британско проучване, цитирано от електронното издание "Юрикалърт".

Изследването на учените показва, че по-силният психологически стрес в по-ранната фаза на пандемията в голяма степен е свързан с участници, които по-късно съобщават, че са се заразили с COVID-19, имали са повече симптоми и заболяването е протекло тежко.

Проучването е съвместно на експерти от Нотингамския университет, Кралския колеж в Лондон и висшето училище на Окланд, Нова Зеландия. Те наблюдават нивата на стрес при около 1100 възрастни до април 2020 г., а след това отчитат броя на инфектираните с новия коронавирус до края на декември. Хората сами съобщават за положителните си проби.

Резултатите показват, че инфекцията и симптомите на COVID-19 са по-чести сред тези, които са изпитвали повишен психологически стрес.

"Данните сочат, че високите нива на тревожност и депресия са не само последствия от живота в условията на пандемия, но може да са и фактори, които увеличават риска от заразяване със SARS-CoV-2", обяснява проф. Кавита Ведхара от Медицинското училище към Нотингамския университет, който е ръководител на проучването.

Вижте повече за връзката меджу стреса и вирусните респираторни заболявания в Dete.bg.