Тази година 15 ноември е Международeн ден без тютюнев дим. Преди 40 години Артър Мълейни предлага на своите американски съграждани в Рандолф да спрат да пушат поне за един ден. Със спестените пари от цигари те основали фонд за стипендии към училищено в града. От тогава всяка година денят без дим се отбелязва по цял свят .

Тютютнопушенето е навик и до голяма степен пристрастеност към никотина,

затова отказването е толкова трудно. Пушещите хора между 25 - 34 години в Европа са около 28 милиона. За тази цел е разработена изключително ефективна дигитална платформа, наречена iChoach (www.exsmokers.eu), която е в помощ на желаещите да спрат цигарите. Досега броят на регистрираните в iChoach са 277000 души. Тя е безплатна и дава възможност за интерактивна комуникация със "себеподобните”. 30% от включилите се в нея са спрели да пушат.

Едва ли някой се съмнява във вредата от тютюневия дим.

Трудността в отказването произтича от удоволственото изживяване, свързано със запалената цигара (кафето с цигара, паузата в работния процес, цигарата с приятели на "блага приказка”). Спирането на цигарите означава промяна в маниера на живот. А това изисква силна воля срещу досегашния стил на живот, замисляне върху собственото здраве и високо съзнание за отговорност пред децата и непушачите.

Още през трийсетте години на миналия век лекарите в Европа започват да говорят за връзката между тютюнопушенето и рака на белия дроб. В края на века

тютюнопушенето става най-значимия фактор, предизвикващ рак на белия дроб,

както сред пушачи, така и при пасивни пушачи. Но фактор, който може да бъде отстранен.

На форума "Гражданите за живот без тютюнев дим” пулмологът д-р София Ангелова, която всекидневно е сред пациенти с тежко увредено дишане, апелира: "Да помогнем на пасивните пушачи”. Тя наблегна върху факта, че

заради криворазбраната толерантност към пушенето, по-късно се налага да си купуват всяка глътка въздух.

"Да пушат, но да не вредят на другите." Това е позицията на д-р Ангелова. Окуражаващи са резултатите у нас, след въвеждане на забраната за пушене на закрити обществени места.

Само за 5 месеца у нас 3% от пушачите са отказали цигарите.

Румен Драганов от Националния борд по туризъм също подкрепи забраната с обобщението: "Централните ресторанти са пълни с хора и никъде в тях не се пуши”.

Представители на студентите от УНСС и Медицински университет - София с разбиране на проблема са изчислили, че ако човек не купува кутия цигари на ден, за една година ще спестите 1825 лв. Тяхно е посланието:

Не обръщай гръб на здравето си

Затова лице в лице с истината трябва да се каже "не” на модерния модел на родителите с цигара в уста, когато са заедно с децата си, защото 80% от бронхиалната астма в детска възраст е сред децата, които живеят в среда на пушачи.