Всички знаем колко опасни могат да бъдат солариумите и как могат да увеличат риска от рак на кожата. Логично, това може да ни накара да се замислим дали не е също толкова неразумно да поставяме ръцете си под ултравиолетовата лампа в салона за маникюр.
Тези специални лампи помагат за фиксиране на гел лака, за да остане максимално дълго време върху ноктите ни. Но факт е, че те излъчват ултравиолетови лъчи, които потенциално могат да състарят преждевременно кожата и дори да причинят тежко заболяване като рак.
Това е така, защото ултравиолетовите лъчи проникват дълбоко в кожата и увреждат колагена, основния ѝ градивен елемент и, и еластина, който ни помага да изглеждаме по-млади.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Но има добра новина за посетителите на салоните - редица проучвания показват, че връзката между лампите и раковите заболявания не е толкова силна.
Мощността на лампата
Изследователи от университета в Огъста, щата Джорджия, правят проучване, като за целта тестват 17 осветителни тела от 16 различни салона.
Оказва се, че салоните използват широка гама от крушки, които излъчват различно количество ултравиолетова светлина. Крушките имат различна мощност и съответно различно количество радиация.
Логично, ултравиолетови лампи с по-висока мощност излъчват и повече ултравиолетова радиация – и за предпочитане е да се избягват.
Време на излагане
Клиентите на салоните за маникюр обикновено са изложени за съвсем кратко време на влиянието на ултравиолетовите лампи – колкото да изсъхне мокрият лак. И за да се стигне до тежки увреждания на кожата, са необходими многобройни посещения. Така изследователите стигат до заключението, че рискът от развитие на рак на кожата при тези обстоятелства е минимален.
Че всичко се свежда до честотата смята и дерматологът Мелиса Пилианг. „Ако сте човек, който ходи на маникюр веднъж седмично и поставяте ръцете си под лампите за около 10 минути, може би има известни поводи за притеснение. Но ако посещението е няколко пъти годишно, няма място за тревога.“
Предпазни мерки
Дерматолозите препоръчват на клиентите на салоните за маникюр да нанасят слънцезащитен крем непосредствено преди процедурата или да носят защитни ръкавици. Така ще бъдем защитени от UV лъчите.
Допълнителни открития
Въпреки че горното проучването е проведено през 2014 г., последните открития показват, че рисковете от рак на кожата от ултравиолетови лампи за нокти все още са сравнително ниски. Всички публикувани статии по темата след 2020 г. потвърждават, че има малък или никакъв канцерогенен риск, присъщ на UV гел маникюра, пише Cleveland Clinic.
Още за вредните UV лъчи и как да се предпазваме - във видеото.
Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK
Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM
Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK