Ето и някои от най-често срещаните митове относно контактните лещи, както и причините, поради които не е необходимо да им позволяваме да ни заблуждават.

#1 Има възрастова граница - мит

Съществува схващането, че носенето на контактни лещи трябвада бъде съобразено с възрастта на пациента. Много хора се колебаят дали да сложат контактни лещи на малките си деца или пък на хора, които са твърде възрастни. Истината е, че днес технологиите са толкова развити, че вече са разработени контактни лещи за всяка възраст.

Родителите например, могат да се притесняват, че контактните лещи могат да повлияят негативно върху очите на детето им тъй като те, за разлика от лещите, растат. Няма място за притеснение. В действит детските очи продължават да растат, но с толкова минимални размери в сравнение с останалата част на тялото, че лещите няма как да повлияят отрицателно върху тях. Освен това няма горна възрастова граница за износване на контактните лещи. С напредване на възрастта нашата рецепта може да стане по-сложна, но контактните лещи могат да коригират всеки един възникнал проблем.

#2 Само определени хора могат да ги носят - мит

Технологията около създаването на контактни лещи се е подобрило невероятно през последните 30 години. Това означава, че границите на способностите и предназначението на контактните лещи се разширяват все повече и повече.

#3 Трудни са за използване - мит

Всъщност трудността е само в началото, докато пациентът свикне с тяхното поставяне и сваляне. След като веднъж той е започнал да ги използва, употребата им се превръща в рутина. Като добавим и технологичното усъвършенстване на лещите, днес те са много по-комфортни и удобни за използване.

#4 Падат лесно - мит

Меките лещи са пригодени така, че те плътно да се поставят върху повърхността на окото. И отново поради напредъка в технологиите при производството на контактни лещи, днес те биват рривлечени от сълзотворния филм така, че вероятността да изкочат навън, е много по-малка от по-старите модели.

#5 Могат да причинят инфекции на очите - мит

Ако полагате необходимите оптимални грижи за своите очи, процентът на инфекциите е изключително малък. Ако използвате еднодневни лещи, не се изискват никакви грижи. Но ако лещите са предназначени за многократна употреба, е достатъчно да следвате стриктно инструкциите за тяхното качествено почистване и съхранение.

Има някои неща, които трябва да се избягват. Чешмяната вода е нещо, което трябва да се пази от контактните лещи, тъй като тя съдържа микроскопични организми, които могат да навредят на очите. Също така, ако плувате често, е добре да забравите за контактните лещи и да заложите на очилата.

#6 Могат да заседнат зад окото - мит

Не могат. На гърба на окото ви има защитна обвивка - мембрана, която тотално блокира възможността на всяко чуждо тяло да проникне в окото.

#7 Скъпи са - мит

Фактът, че някои контактни лещи могат да ни се видят доста скъпи, истината е, че именно покупката на по-скъпи лещи излиза далеч по-изгодно икономически, отколкото купуването на ефтини такива.

#8 Цветните лещи са лош избор - мит

Цветните контактни лещи, снабдени и продавани от оптометристи, идват от същите производители и са изработени от същите материали, както и нормалните ежедневни лещи, така че от гледна точка на здравето, те могат да бъдат също толкова препоръчителни, колкото безцветните лещи.

#9 Не можете да ги носите, ако имате алергии  - мит

Пациентите често си мислят, че ако страдат от някаква алергия, не трябва да използват контактни лещи. Това обаче със сигурност не винаги е така. Понякога контактните лещи може дори да се окажат благоприятна бариера за предпазване на окото от цветния прашец и замърсения въздух наоколо. Така че, имайте едно науми, и не забравяйте, че една качествена контактна леща може да ви предпази от алергична реакция, каквато е сенната хрема например.