Времето в момента е много нестабилно с високи температури и рязко охлаждане след поредния обилен дъжд с ледена градушка. Тези резки промени за минути действат стресово върху организма. Жителите в градовете страдат повече от метеорологичтните фактори, защото са откъснати от живота сред природата. Лекарите смятат, че умереният климат тренира адаптационните механизми на хората, които живеят в условията на четири сезона.

Сигнал за започваща буря е бързо спадане на атмосферното налягане, което може да понижи и умствената, и физическата активност. Въздухът в кухите органи се разширява и течността в обвивките на органите повишава натиска върху хронично инфектираните тъкани - започват да се обаждат стари болки. Някои хора получават  подобни усещания при полет със самолет, защото налягането пада при излитане.

Повишената абсолютна влажност от летните дъждове провокира хроничните болки поради факта, че колкото е по-влажно лятото, толкова по-трудно човек се поти. Тялото се прегрява, кръвоносните съдове се разширяват,  органите са като набъбнали, а пот не се произвежда. Градушката се приема също като фактор за болкова симптоматика, тъй като бурното време се съпровожда с промени и в атмосферното налягане, и във влажността.

Нарушеният механизъм за свиване и разширяване на кръвоносните съдове при студено или топло време не може да осигури приток на кръв към мозъка. Когато това не стане, започват здравословни оплаквания  с главоболие,  високо кръвно налягане, отпадналост, ускорен пулс, напрежение в гърдите.

Успокоителното е, че всичко това бързо отминава.

Идеалното средство за понасяне на атмосферните капризи е закаляването. Затова "Назад към природата!” чрез ежедневни разходки на открито, ходене пеш 1-2 спирки до работното място, спортуване 2-3 пъти седмично и закалителни процедури с редуване на топла и студена вода (душове, вана, сауна).

Закалените хора не се втренчват колко чувствителни са към резките температурни промени, към магнитни бури и слънчеви изригвания. Те тренират рецепторите на тялото си със зимни спортове, плуване, фитнес до изпотяване, бягане и разходки на открито, независимо от времето навън. Само по този начин тялото привиква да понася атмосферните капризи без здравословни сътресения. 

В кризисен ден е по-добре да не се яде много. Може да го превърнете в ден за разтоварване, включващ леки зеленчукови ястия и прясно изцедени сокове и сезонни плодове. Целта е да си доставите чрез храната нужните витамини С, В, Е и микроелементите, необходими за сърцето и кръвоносните съдове като калий и магнезий. Тъй като организмът реагира на студеното време чрез свиване на периферните кръвоносните съдове, сърцето е принудено да извършва повече работа срещу по-голямо съпротивеление. За правилен кръвоток е важно наличието на хром в кръвта, който може да се достави чрез ядките и гъбите. Не забравяйте за прием на 1,5 л вода ежедневно.  

Преминаването от горещините на улицата в охладената от климатик вътрешна среда също е стрес за тялото. Ако не искате да се преохладите през лятото и да получите схващане на врата, болки в раменете, висока температура с втрисане, разликата между температурите вътре и вън не трябва да бъде повече от 10 градуса.