Ако не сте били кръводарители досега, трябва да знаете, че само добро желание и състрадание към усложненото здравословно състояние на ваш близък или непознат не е достатъчно. Кръводарител може да бъде човек, който е здрав в момента и не е боледувал през последните 2 седмици. Възрастовото изискване за кръводарителите е да бъдат над 18 години и до навършване на 79 г. Актът на кръводаряване не бива да се бърка с изследването на кръв и не се извършва на гладно. 

Какво означава здрав донор на кръв

Кръводарител може да бъде човек, който не е болен в момента и няма хронично заболяване, което изисква редовно вземане на медикаменти, особено хормонални, туберкулостатици, цитостатици, противовъзпалителни.

Хората, които са с ниско кръвно налягане, с хипертония  II и III степен , всякаква форма на анемично състояние и сърдечни заболявания не се поощряват да бъдат кръводарители.

Хора с желязодефицитна анемия или жени след обилна менструация също не са подходящи да станат кръводарители в такъв момент. Например, при хемоглобин под 125 г/л за жените и под 135 г/л за мъжете, кръводаряване не се разрешава. Ако има нарушения във времето на кървене или съсирване също не трябва да предлагат да станат кръводарители.

В миналото се съобщаваха случаи на заразени хора със СПИН и вирусен хепатит С и В, което е станало по време на кръвопреливане със заразена кръв. Затова сега преди кръводаряване, освен че се определя кръвната група, се правят тестове за СПИН, вирусен хепатит В и С и сифилис. Дори лица, които са били само в контакт с болни от хепатит, не даряват кръв за период от 6 месеца след контакта. Същото важи и за донори, които са се подлагали на акупунктура, татуировки или други убождания, за период от 6 месеца след съответната процедура.

Кога има риск за донора от кръводаряването

Кръводаряване не се извършва и в обратния случай, когато представлява опасност за здравето на самия дарител на кръв. Например, в период на бременност, лактация и менструация. След имунизиации с живи ваксини и след хирургични интервенции, включително стоматологични операции. Не се допускат до кръводаряване лица с увреждания на ЦНС, епилепсия, мениеров синдром. Не трябва да кръводаряват  хора, на които през последните 6 месеца е преливана кръв или плазма.

Разбира се, кръводаряване е високо хуманен акт, защото човешката кръв с нищо не може да се замени.