Никой не е предпазен от изблик на пасивна агресия. И на най-добрите се случва. Независимо каква личност сме, със сигурност за всички ни ще бъде полезно да научим някоя и друга насока, която би ни помогнала да се справим с него.
След като се научим да контролираме негативните си емоциите, да бъдем по-честни и искрени в отношението си към другите, да казваме това, което мислим, без да засягаме чувствата на околните, да споделяме онова, което ни притеснява, без излишни драми и отмъстителни ходове, със сигурност ще се почувстваме и ние, и тези около нас, по-добре. Като жокер ще спечелим повече добри приятели, които да ни уважават и ценят.
Следват ценни съвети от психолози, които ще ни помогнат да осъзнаем поведението си и да направим живота по-добър за себе си и за хората около нас.
1. Осъзнайте навреме поведението си
Запомнете, че пасивната агресия е най-често несъзнателен феномен. Наблюдавайте се, научете се да съзнавате постъпките си във всеки един момент и във всяка една ситуация. Обърнете внимание и на отношението си, което проявявате към един или друг човек. Култивирайте в себе си чувство за самоконтрол. Ако нещо ви е повлияло негативно или ви е изкарало "извън кожата" първо се опитайте да прецените ситуацията като страничен наблюдател. Това ще ви помогне да овладеете нервите си, съветват психолозите. Започнете да четете специализирана литература, отнасяща се до посивно-агресивните действия и модели на поведение – може да се изненадате от факта, че вие самите също сте склонни към тях. Именно в подобни източници ще откриете и точните съвети за тяхното преодоляване.
2. Бъдете реалисти и честни с времето, с което разполагате
Когато някой поиска от вас да направите нещо, което обаче вие не желаете, пасивно-агресивната реакция означава, вместо с "не", да отговорите с: "Аз ще бъда там" или "Тръгвам веднага". Причината за подобно поведение в много хора обикновено се крие в чувството за неудобство от факта, че може да наранят отсрещната страна. В такива случаи психолозите съветват просто да бъдем по-искрени и директни и да се научим смело да отказваме. Ако например колега ви помоли да слезете на долния етаж например, вместо да казвате "Идвам", а в същото време да се бавите дълго време, по-добре му дайте по-ясна представа до какъв интервал от време ще успеете. Израз от типа на: "В момента не мога, но до 15 минути ще се постарая да бъда при теб" ще ви свърши по-добра работа.
3. Изпълнявайте задълженията си както е редно
Пасивно-агресивните хора са склонни да бъдат перфекционисти. Когато обаче те не разполагат с достатъчно време или средства, за да направят нещата перфектни, или им е възложена задача, която не искат да изпълнят, може и да изпуснат нервите си. Ако това ви звучи познато, в такива случаи, вместо да претупвате работата си, психолозите съветват да признаете на отсрещната страна (шеф, приятел, гадже и т.н.), че нямате време, за да я изпълните така, както трябва. Набързо и половинчато свършената работа ще отвори още повече работа за отсрещната страна. А това си е чиста проба пасивно-агресивно поведение от ваша страна, предупреждават специалистите.
4. Спрете да си отмъщавате
Пасивно-агресивните хора не рядко изразяват негативните си емоции под формата на наказание. Например, ако са много ядосани на гаджето си, смятат, че едно прекалено силно кафе ще му дойде добре. Или пък ако най-добрата им приятелка е имала неблагоразумието да закъснее малко за срещата си с тях, решават следващия път да й го върнат тъпкано, като изобщо не отидат. Ако подобни малки отмъстителни игри ви звучат познато и в един или друг момент самите вие сте се възползвали от тях, за да удовлетворите нараненото си его, добре е да знаете, че с подобен детински реваншизъм може да си навлечете повече негативни емоции и дори да стигнете до сериозен конфликт. Вместо да си отмъщавате, по-добре поговорете с отсрещната страна спокойно и обсъдете заедно недоразумението.
5. Казвайте това, което мислите
Лицемерните комплименти са един от защитните механизми в арсенала на пасивно-агресивните личности: "Имаш толкова красиво лице", "Справяш се доста добре за човек, който не е завършил колеж". Не забравяйте, че подобни комплименти често пъти могат да бъдат израз на прикрито негативно отношение към човека насреща ви. Не рядко зад маската на добрите и ласкави думи се крие личност, която таи скрита завист и пасивна агресия, а това лесно може да бъде усетено от обекта, към когото подобни думи са отправени.