Никой никога не е ставал щастлив, ако постоянно се е доказвал колко е прав. Последици от това вечно доказване на правота са комфронтацията и отхвърлянето. Закономерно в тези конфликти се явява потребността да обвиним другия човек, че е сгрешил. Изявеното его подсилва убеждението на човек, че само и единствено неговият начин да се правят нещата е добър и правилен. Няма висота в поведение, което да защитава линията на правилното и неправилното.
Престанете да бъдете прави
"Аз съм прав” носи утеха, но не и истинско щастие. Трагично е, че хората жертват истинската цел на живота - увеличаването на радостта и щастието, заради студената утеха от осъждането на другите и усещането за превъзходство над тях. Отказът да си прав, не означава че нямаш гледна точка.”, пише Дийпак Чопра в книгата "Рецепта за пълно щастие”.
Когато наблюдаваме внимателно себе си, ще установяваме състоянието на критика и обвинения към другите, но може да не им даваме ход. Правотата никога не е решавала нищо. Тя само подхранва гнева. Да започнем да се въздържаме от окачествяване на нещата на правилни и неправилни, добри и лоши. Това е пътят да се постигне целта: да бъдем щастливи, а не прави.