Известен факт е, че много бракове по света не издържат повече от година. През третата или четвъртата година броят на разводите също се увеличава. Статистиката сочи, че най-много са разводите между 9-та и 20-та година от брака.
В тази връзка, тревожни са и резултатите от последните данни у нас, според които всеки втори брак завършва с развод.
В повечето случаи крайното решение на съпружеската двойка за разтрогване на брака е предшествано от дълъг процес на разваляне на семейните отношения. Начинът, по който се извършва разводът и отражението му върху бившите партньори зависи от факторите, които са довели до:

Отчуждение
Една от честите причини за развод е охлаждането на отношенията между партньорите, отдалечаването им един от друг, когато съпрузите всъщност нямат какво повече да си кажат освен:
- „Здравей, как си?”
И двамата не изпитват желание да общуват, което постепенно ги отдалечава все повече един от друг и „отравя” тяхната връзка. Разводите от такъв характер протичат сравнително безпроблемно. Страните обикновено още преди да сложат край на връзката си са единодушни и по взаимно съгласия разгромяват своите обеди.

Безразличие
Не по-малко основателна причина за нарастващия брой разводи е безразличието във взаимоотношенията. Понякога то се отнася за един от двамата партньори, който явно не е преценил добре до колко иска да се посвети да дадената връзка. Често в подобна конфигурация, раздялата се случва от само себе си. Всеки един от партньорите следва своите лични интереси и с времето всеки един от тях поема по своя път. Може да има усложнения единствено ако един от двамата не е превъзмогнал пренебрежителното отношение на другия.

„Третият”
Нека бъдем реалисти, живеем в свят където всичко е възможно – както добре, така и лошо. Затова трябва да приемем факта, че понякога това, което получаваме от една връзка не ни е достатъчно. Случва се и на най-добрите двойки. Това не означава, че не обичаме половинката си, просто се нуждаем от допълнителна емоция.
Ще ви издадем една тайна

– мъжете се зареждат с женската енергия, когато една дама е уверена в себе си, положително настроена и балансирана – тя излъчва енергия, която привлича мъжете и им действа като опиум, който им е достатъчен. Да, но в противен случай, мъжът започва да усеща липси, които ако не може да запълни с тази, с която е – тръгва да търси другаде.
Това е причината да се появява и третият елемент, който може да е причина за разтрогване на брак, годеж и др.

Сблъсъците
Много по-болезнени са ситуациите, в които единият от партньорите има усещането, че е излъган от другия. В такива случаи разочарованият продължава да прави опити да промени партньора си до самия развод. Грешка. Никои никога не трябва да се опитва да променя когото и да било. Това е един от факторите, които водят до раздяла.
Ако обичате един човек, вие го приемате такъв какъвто е с неговите положителни и лоши страни.
Колкото и да се опитва някой да опря отношенията си по време на развод – няма да успее, защото е твърде късно и за двамата.
Различията в интересите, вкусовете и отношението към живота също лесно могат да доведат до появата на упреци и вражда. В някои случаи дори се стига до физическа разправа. В края на „битката” най-често и двете страни напускат бойното поле огорчени и психически наранени. Самият развод също е тежък, защото много често съпрузите се ръководят не от желанието да оправят влошената ситуация, а искат да си отмъстят.

Недоверие
Съмненията, мисълта, че той ни лъже, несигурността водят до загубата на доверие в партньора и отприщването на сериозен конфликт във взаимоотношенията. Често пъти, поради подобни чувства, възникват недоразумения, които ако не бъдат изгладени, приключват с раздяла. Ето защо общуването в такива ситуации е от изключително значение. То ни помага да обсъдим даден проблем и да вникнем по-ясно в неговата същина. Но това не е достатъчно – този, който има съмнения трябва задължително да се замисли и разбере „дали подозренията са основателни или не”.