В миналото жените от цял свят са използвали тайни, предавани от поколение на поколение, народни вярвания, магии, фолклорни традиции и какви ли не други странни на съвременната жена похвати, за да се предпазят от забременяване. Прекъсването на половия акт, разбира се, е бил най-често използваният метод. Наред с това обаче имало и такива, които били абсолютно шарлатанство. От този тип са пиене на живак, което се практикувало в Древен Китай, промивки с вода и лют пипер и мазане на шийката на матката с борова смола.
Според гръцката митология богиня Персефона ядяла зрънца нар, които я предпазили от забременяване от Бога на смъртта. Заради този мит жените в Гърция често консумирали нар, бор и джоджен с цел контрацепция.
"Как ще се предпазват от бременност във фермата? Очаквайте да видите във "Фермата" по bTV тази есен. Всички любопитни подробности следете на Facebook страницата на предаването."
В "De animalibus" Албертус Магнус описва един доста странен метод за предпазване от бременност. В петата на жената се поставяло жило от още жив скорпион. Вярвало се, че докато то е там, тя е защитена и не може да забременее.
Презервативите като предпазно средство бил познат още преди Ренесанса. Изработвали се от пикочни мехури и животински черва. Около 1500 година Габриел Фалопиус описва как се слага презерватив, а именно – той обхваща само главата на пениса. Основното им използване обаче не било като контрацептив, а като средство за предпазване от сифилис.
"Как ще се предпазват от бременност във фермата? Очаквайте да видите във "Фермата" по bTV тази есен. Всички любопитни подробности следете на Facebook страницата на предаването."
В Северна Африка пък жените се предпазвани от забременяване с цветето Silphium. Методът бил толкова известен, че това довело до изчезването на този растителен вид.
В България често използван метод за предпазване от бременност или предизвикване на аборт при нежелана такава е пиенето на билкови чайове. Родината ни е известна с богатството на лечебни треви и тяхната широка употреба. Като контрацептивно средство се е използвал чаят от живовляк.
Перорални противозачатъчни средства се появят в средата на 1900, когато младата медицинска сестра на име Маргарет Сангър открива ефективно хормонално противозачатъчно. С финансовата подкрепа на Dexter McCormick, дългогодишен поддръжник на правата на жените, Сангър продължава изследванията на синтетични хормони и прави множество клинични проучвания. Първото противозачатъчно хапче е произведено през 1960 г.