С постепенното усвояване на тези екологични практики можете значително да намалите въздействието си върху околната среда и да допринесете за по-устойчив и начин на живот у дома, освен това ще спестите пари. Изберете практиките, които съответстват на начина ви на живот вкъщи и постепенно ги включете в ежедневието си.

1. Енергийна ефективност 

Заменете традиционните крушки с нажежаема жичка с енергоефективни LED или CFL крушки. Изключвайте уредите и устройствата, които използвате от електрическата мрежа. Например зарядните и електронните устройства, когато не ги използвате, за да предотвратите потреблението на енергия.

2. Енергийно ефективни уреди

Снимка: iStock

Когато е възможно, преминете към енергийно ефективни уреди, като съдомиялна машина с енергоспестяващи функции, като например сензорни технологии, ефективно използване на водата и опции за по-кратък период за миене. Или пък пералня с предно зареждане. Те обикновено са по-енергийно ефективни от тези с горно зареждане. Те използват по-малко вода и перилен препарат и имат по-бързи цикли на центрофугиране, което намалява потреблението на енергия.

3. Отстраняване на течовете

По този начин ще пестите вода. Отстранете незабавно всички течове в крановете, тръбите или тоалетните. Инсталирайте смесители и душове с нисък дебит, за да намалите консумацията на вода.

4. Компостиране

Започнете да компостирате органични отпадъци, като остатъци от плодове и зеленчуци.

5. Устойчиво закупуване

Избирайте продукти, изработени от устойчиви материали и произведени чрез екологосъобразни процеси. Помислете за закупуване на предмети и дрехи втора употреба, за да намалите търсенето на ново производство.

6. Зелен транспорт

Ползвайте една кола, когато ходите на работа или оставяте детето, вместо всеки да тръгне с негова. Можете да използвате и обществен транспорт.

7. Изолация на дома

Снимка: iStock

Уверете се, че домът ви е добре изолиран, за да намалите нуждите от енергия за отопление и охлаждане. Използвайте естествената светлина максимално дълго през деня.

8. Озеленяване

Изберете местни растения за озеленяване, тъй като те изискват по-малко вода и са присособени към местните екосистеми.

9. Екологосъобразно почистване

Направете си сами препарати за почистване, като използвате естествени съставки като оцет и сода за хляб. Или пък избирайте екологично чисти марки от отговорни производители.

10. Възпитание 

Снимка: iStock

Научете децата си как да се грижат добре както за себе се, така и за околната среда. Ще дойде време, в което те сами ще правят своите избори и от огромно значение ще бъде факторът възпитание.