Освен сочни и уникално вкусни, зрелите домати са много полезни за здравето. Богатото им съдържание на ликопен, който придава червеният им цвят, ги прави мощни "антиоксиданти”. Специалистите доказват, че антиоксидантната активност на ликопена е около 100 пъти по-силна от тази на витамин Е. Антиоксидантите помагат на тялото да се прочисти от свободните радикали, които причиняват оксидация на тъканите, водеща до възпаления и потенциален риск от рак на простатата, на млечната жлеза и дебелото черво, както и развитие на сърдечно-съдови заболявания.
Фенолите в доматите също имат мощен антиоксидантен ефект, затова присъстват в противораковите диети като спирачки за карциногените.
Тепрените имат здравословен ефект в профилактиката на рак на кожата (меланома малигнум) и рака на простатата. Те се съдържат не само в свежите салати от домати, но и в доматената супа, доматения сок и доматеното пюре.
Необходимо е да се изгради навик за здравословно хранене с превес на растителните продукти. Доматите съдържат витамин В3, който премахва холестероловите плаки по стените на артериите, а витамин В6 обезврежда хомоцистеина в кръвта, който нарушава цялостта на вътрешната стена на кръвоносните съдове. Така предпазват от образуването на тромби и съответно от инфаркт и инсулт.
Всяка растителна храна, заради наличието на фибри, засилват моториката на червата и предпазва от запек. Регулиране работата на храносмилателната система с редовно изпразване на червата, премахва условията за гниене и интоксикация от задържаните фекални маси. Според Патриша Брег, живите храни могат буквално да изчистят мъртвата материя от тялото и да я изхвърлят.
Един голям домат осигурява повече от 10% от дневните хранителни нужди от калий. Богатото съдържание на калий помага срещу болки и подуване на корема. Доматите се славят като афродизиак и неслучайно са наречени ябълки на любовта (love-apple).
През лятото не пропускайте и един ден без домат на трапезата си. За да запазите аромата им, не ги съхранявайте в хладилник.