Към първа част >>

16. Диета за плосък корем

Диетата стартира с 4-дневен подготвителен период, през който количеството приети калории не бива да надвишава 1200 ккал. Набляга се на храни като моркови, краставици, домати, обезмаслено мляко, студено пресован зехтин, слънчогледово семе, ябълково пюре, пилешки гърди, бяло месо.

Най-добрите съвети за плосък корем >>

17. Пълнозърнеста диета

В нея главна роля изпълняват „добрите” въглехидрати от зеленчуци и пълнозърнести храни. Тези храни се усвояват значително по-бавно от организма, което от своя страна поддържа значително по-дълго време чувство на ситост. 

18. Пресдиета

В основата на пресдиетата лежи теорията, че на всеки 450 г мускулна маса се изгарят допълнително 50 ккал на ден. Така че ако сте успели да качите 4,5 кг мускулна маса, всеки ден ще изгаряте допълнително по 500 ккал. В продължение на 6 седмици се ядат предимно ястия като бадеми, боб, спанак и други зелени зеленчуци, овесена каша, яйца, фъстъчено масло, малини, зехтин и пълнозърнести храни.

19. Енергийна диета

Диетата е създадена от бивш пожарникар. Интересен факт е, че неговият прадядо е съосновател на Кливландската клиника, а баща му пък е бил олимпийски гребец, както и хирург в същата клиника. И така, става дума за диета изцяло на растителна основа, предназначена за борба с болести като диабет, рак, Алцхаймер и срещу нарушения на сърдечно-съдовата система.

Седмично меню за енергия и виталност >> 

20. Диета „Южен бряг”

Диетата ограничава приема на въглехидрати за сметка на протеините. Изпълнена е със зеленчуци, риба, яйца, нискомаслени млечни продукти, постни протеини, както с пилешко и пуешко, с пълнозърнести храни и ядки. 

21. Веган диета

Веган диетата, както сами се досещате по наименованието, ограничава както всички месни храни, така и останалите от животниски произход – яйца, мляко и млечни продукти. Основното, на което набляга диетата е консумацията на растителни протеини, зеленчуци, ядки и плодове. 

22. Диетата на Аткинс

Целта на диетата е чрез драстично намаляване на приема на въглехидрати, за сметка на протеини и мазнини, тялото естествено да изгуби значителна част от излишното си теглото. Според д-р Аткинс това е особено успешен и ефективен начин организмът да се отърве от натрупаните мазнини. Тук акцентът е върху месните продукти, но според повечето специалисти тази диета може да окаже неблагоприятен ефект върху сърцето.

Отново: месо за стройно тяло >>

23. Ниско гликемичната диета

Ниско гликемичната диета, наричана още диета според гликемичния индекс, представлява съвкупност от хранителни режими, в основата на които е залегнало ограничаването на храни, които повишават рязко и значително нивото на кръвната захар. Консумират се храни, богати на т.нар. „добри” въглехидрати, като житни трици, ябълки и моркови, а се избягват храни с „лоши” въглехидрати като бял хляб, картофи, картофено нишесте. Идеята е да снабдим организма си с колкото се може повече „добри” въглехидрати. Те от своя страна се усвояват значително по-бавно от останалите, и така създават за по-дълго време усещането за ситост. 

24. Диета „Зоната”

Балансът между хормоните инсулин, глюкагон и т. нар. мощни Айказаноиди, предизвикан от храната, в комбинация с рибено масло, е основата на „Зоната”. Специфичното на тази диета е консумацията на храна веднъж на всеки 5 часа. 

25. Макробиотична диета

В макробиотичната диета дневният порцион съдържа основни продукти – зърнени храни, бобови култури, семена и допълнителни продукти, които се включват в менюто в определени количества. Има различни вариации, но като цяло всички са на вегетарианска основа. Препоръчват се големи дози кафяв ориз, ечемик, овес, ръж, елда, листни зеленчуци, корени, боб и соеви продукти като тофу и темпе. Любопитен момент от диетата, за който е интересно да споменем, е изискването всяка хапка да се дъвче 50 пъти с цел по-бързото подпомагане на храносмилателния процес.

Диетите на звездите >> 

26. Диета Медиафаст

Тази диета е предназначена за специфични възрастови групи, както и за хора с определено здравословно състояние, за диабетици и кърмещи майки. Диетата може да създаде усещания за дискомфорт като световъртеж или умора, главоболие, отпусната кожа, косопад, обриви, газове, диария, лош дъх, запек и менструални промени. Тази диета специалистите определят като не особено благоприятна. 

27. Киселинно-алкална диета

Забранява храни като червено месо, пълнозърнести млечни продукти, хляб с високо съдържание на мая, пшенични продукти, сладки закуски, кетчуп, майонеза, салатни сосове, крутони и кафе. Не се препоръчва обаче за хора с бъбречни проблеми или сърдечно-съдови заболявания. 

28. The Fast Диета (диетата 5:2)

Това е диета, в която се редуват 5 дни нормално хранене и 2 дни диетично хранене, при което изведнъж се снижава приема на определено количество калории. Според специалистите тази диета е тежка и драстична и задължително изисква предварителна консултация с лекар.

Чудото, наречено The Fast Diet или диетата 5:2 >>

29. Сурова диета (диета без обработени храни)

Диетата предлага консумация на храни, които не са преминали предварително през топлинна обработка. Според експертите в областта това носи известни рискове за здравето, идващо от евентуалното поглъщане на развалено месо, мляко или риба. Диетата в никакъв случай не се препоръчва на деца и тийнейджъри.

30. Диетата на Дюкан

Тази диета има голяма прилика с диетата на Аткинсън с тази разлика, че включва в дневното меню зеленчуци като краставици, гъби, тиквички, чушки и зелена салата. Тя игнорира консумацията на плодове и зърнени храни. Някои специалисти сериозно критикуват диетата, като я наричат дори „идиотска”.

Как да разпознаете ефикасната диета? >>