За нашите деца не се съмнявам, че всички използваме пресни зеленчуци и то в големи количества. Но редно е да знаем, че някои от тях изискват по-особена обработка от обикновеното измиване и нарязване. Почистването, беленето, кълцането, гланцирането не е толкова трудно и трябва да знаем, че подобрява не само външния вид на ястието, но преди всичко гарантира по-високо качество.

Така че грижливата обработка на задължително присъстващите в детското меню зеленчуци е не по-малко значима от самия процес на готвене. Като отстраняваме твърдите трудно смилаеми части (корички, конци, връхчета, дръжчици), осигуряваме тяхната по-бърза, лесна и, забележете, равномерна топлинна обработка.

Предлагам на вниманието ви някои елементарни, но важни процеси около предварителната подготовка на една малка част от най-здравословните за мъниците зеленчуци.

Почистване на спанак

За да отстраним коравите жилки и дръжки на спанака, е необходимо да прегънем всяко листче на две и да отделим жилката по цялата му дължина. Всичко това правим, разбира се, при условие, когато спанакът не е съвсем млад и крехък. И в двата случая обаче, измиваме старателно листчетата и то само в студена вода. Особеност при готовото ястие с участието на спанак, която не бива да пренебрегваме, е, че претоплянето му е абсолютно нежелателно.

 

Отделяне на "конците" на бобовите растения (зелен фасул, бакла, грах и т.н.)

За да премахнем коравите влакна от всяка страна на шушулката, трябва да отрежем връхчето й с остър нож, да подхванем влакното и да го отделим до края.

 

Почистване на аспержи

Отрязваме стръковете в долния край, след което с лекота с ножчето отделяме дебелата обвивка на стъблата.

 

Обработка на броколи

За да не омекнат съцветията преди стъбълцето по време на топлинната обработка, трябва да свалим коравата му кожичка. Срязваме в долния край около 1/2 до 1 см, като след това я подхващаме и я изтегляме до основата на китката. Същото се отнася и за карфиола.

 

Различните начини за нарязване на зеленчуците – на кубчета, на филийки, на пръчици – освен че придават извънредно апетитен вид на готовите ястия, помагат за по-бързото и качествено сваряване. Знаем, че преваряването води до разрушаване на хранителните вещества и разлагане на витамините. Долуописаната техника за нарязване на морковите например, може да бъде прилагана с успех и при всички стеблени, кореноплодни и дори при тиквичките.

Нарязване на морковчето
- на сламки:

Нарязваме морковчето по дължина на ленти, широки около 3 мм. Подреждаме ги едно върху друго и с остър нож ги срязваме по дължина на тънки сламки.

- на зарчета:

Разрязваме моркова на лентички, широки 6, 13 или 25 мм според големината му. Подреждаме ги една върху друга и ги срязваме по дължина със същата дебелина. След това ги нарязваме напречно на кубчета или зарчета.

 

Бланширане

Благодарение на бланширането, при което третираните зеленчуци се пускат за кратко във вряща вода, след което непременно се охлаждат в студена, стават по-меки, но запазват цвета, аромата, вкуса и най-вече хранителните и витаминозни качества. Тази манипулация спира действието на ензимите, на които се дължи развалянето на цвета, вкуса и т.н. дори на замразени зеленчуци. Времето за бланширане зависи от вида и големината на зеленчука. Спанакът например, се нуждае от 1 мин. Морковите, броколите и бобовите изискват от 2 до 5-6 мин.

 

Има още безброй похвати за нарязване, почистване от семената, отцеждане и обелване на още много от редовните "гости" в детското меню – домати, зеле, чушки, пиперки, защо не и патладжан. Но за тях по-нататък.