Няма родител, който да не си е задавал въпроса какво трябва да направи, за да отгледа следващия Айнщайн или Стивън Хокинг. Лошата новина е, че при формирането на мозъка гените играят много важна роля. Може би около 50%, но като става дума за разбиране на интелигентността, нищо не е напълно ясно. Добрата новина е, че за останалите 50% всичко зависи от вас.

Снимка: istockphoto.com

Дете, което не получава правилните грижи и обучение, няма да развие пълния си потенциал, колкото и да е предразположено към гениалност. От друга страна, ако се справяте добре като родител, може и да не отгледате човека, който ще ни позволи да пътуваме между звездите, но ще отгледате едно щастливо и успешно човешко същество.

Много родители искат да започнат правилната грижа за интелекта на децата си още от утробата. Затова им пускат музика на Моцарт (вярва се, че това помага за логическото и математическо мислене) или им четат книги на чужд език (за да се научат от малки да го разпознават). Истината обаче е, че тези неща са по-скоро безполезни – в най-добрия случай на бебето Моцарт ще му звучи познат, когато се роди и може в бъдеще да стане любител на класическата музика, а за ученето на езици бебетата така или иначе се раждат с тази способност (всеки език е чужд за тях).

Снимка: istockphoto.com

Според микробиолога Джон Медина има само 4 фактора, за които е научно доказано, че имат някакво реално значение за развитието на бебешкия мозък. Ако им обръщате внимание по време на бременността, това не ви гарантира да отгледате гении, но определено ще повишите шансовете това да се случи.

Как да стимулирате мозъка на бебето, докато е още в утробата (само научно доказани методи!)

В книгата си „Правилата на бебешкия мозък“ Джон Медина посочва, че грижата за ума на детето започва още в първите дни на развитието му. Музика и четене нямат значение тогава, защото тепърва предстои да се развие слуха на бебето, но един от органите, които започват да се развиват почти веднага след зачеването (и продължава години след раждането) е мозъкът. Затова е важно с какво подхранваме мозъка - съвсем буквално.

Храна и хранителни добавки

Снимка: istockphoto.com

Има само две хранителни добавки, за които има достатъчно данни, за да се твърди, че помагат развитието на мозъка – едната е фолиевата киселина, която трябва да започне да се приема дори преди зачеването, другата е омега-3 мастни киселини. Те са ключов компонент от мембраните, които изграждат неврона, а човешкото тяло не може да ги синтезира достатъчно добре, затова е необходимо да си ги набавяте от храната.

Недостиг на омега-3 мастни киселини може да увеличи риска от дислексия, синдром на дефицит на вниманието, депресия, биполярно разстройство и дори шизофрения.

На следващата страница може да научите кои са останалите научно доказани фактори, които влияят на развитието на мозъка >>>

Правилно качване на килограми

Снимка: istockphoto.com

Когато предстои раждане, тялото започва да се подготвя, за да може да посрещне новия живот. Това включва, за ужас на много жени, качване на килограми. И може би ще се изненадате, но това има директна връзка с развитието на мозъка на детето ви.

Обемът на мозъка на бебето ви е пряко свързан с коефициента му на интелигентност. А от своя страна обемът зависи от теглото му при раждането, което предполага, че по-едрите бебета имат по-голям потенциал да станат по-интелигентни.

Това може и да звучи като зелена светлина да пълнеете, но всъщност не е така. Нарастването на мозъка се забавя, когато бебето достигне 3 килограма.

Най-важното при определянето на количеството храна, което да поемате и на килограмите, които да качите, е това да става умерено. По-слабите жени трябва да качат малко повече, но жените, които са с наднормено тегло, не бива да допускат да качат повече от 6-12 килограма, според съветите на Института по медицина.

Умерен стрес

Снимка: istockphoto.com

Всички знаят, че бременните жени трябва да са спокойни и да се пазят от стреса. Но стресът не е задължително опасен. В книгата си „Правилата на бебешкия мозък“ Джон Медина посочва, че според някои учени умереният стрес, който всяка бъдеща майка изпитва, е полезен и обогатява средата, в която се развива бебето.

Разбира се ефектите, които силният и постоянен стрес оказват върху развитието на мозъка, са много по-сериозни и плашещи. Ако бъдещата майка е подложена на силен стрес по време на бременността, детето може да е раздразнително и да се успокоява трудно, може да има по-нисък коефициент на интелигентност, да не може да задържа вниманието си, да не може да овладява стреса и да се намали мозъчния му обем.

В днешното забързано време е много трудно да живеем без стрес, затова, ако осъзнавате, че сте стресирани, потърсете ефективни начини да се освободите от стреса.

Спортувайте, но умерено

Снимка: istockphoto.com

Едно от обясненията защо спортът би могъл да е полезен за развитието на мозъка на бебето ви е това, че той е много добър отдушник за стреса. А от предишната точка става ясно колко вреден може да е стресът при бременните жени.

Спортът също така е важен, защото жените, които спортуват, раждат по-лесно, по-бързо и по-безболезнено, което е важно, защото се намалява възможността бебето да получи мозъчно увреждане поради липса на кислород.

При по-голямо натоварване обаче, особено в края на бременността, температурата на матката може да се увеличи и бебето да прегрее, или пък да се намали притока на кислород, тъй като запасите от кислород на майката са значително намалени в третия триместър.

Един от спортовете, които лекарите препоръчват, е плуването, защото водата охлажда матката и опасността от прегряване е по-малка.

Извод: Най-важен е балансът

Снимка: istockphoto.com

Най-важното, когато обръщате внимание на всички тези фактори, е да правите всичко балансирано. Няма една обща формула, която да ви казва колко да спортувате и колко да ядете, за да родите умно бебе. Важно е да се консултирате с лекар, за да откриете най-оптималния вариант за вас.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement