Детският психолог и педиатър д-р Товах Клайн е майка на три деца и директор на Център за развитие на деца в предучилищна възраст в Бърнард Колидж. Въз основа на 20-годишния си опит в лечението и наблюденията си над деца от 2 до 5 години, тя издава книга ("How Toddlers Thrive: What Parents Can Do Today for Children Ages 2-5 to Plant the Seeds of Lifelong Success"), в която достига до интересни изводи относно света и потребностите на малкия човек. Поднасям ви 5 извадки от нейните любопитни констатации и съответните съвети за оптимизиране отношението родител – дете. Съвети, чиято цел е да приближат нас, големите, максимално близо до Вселената на детето... , толкова близо, че да съумеем да видим света през неговите очи:
1. Малкото дете няма чувство за бъдеще време
В периода от прохождането до третата година детето все още няма развито усещане за бъдеще време. Мозъчната структура на мъничето му позволява да живее за момента и да мисли единствено в рамките на настоящето. Така че, когато се обръщате към него с думите "ние си тръгваме след пет минути" или "утре на гости ще дойде баба”, то възприема казаното като действие, което се извършва тук и сега. Според д-р Товах Клайн по-често употребявани от родителите изрази и обстоятелствени пояснения за време от типа на: "след малко", "утре", "след един час", "другата седмица" и т.н. могат да помогнат на детето по-бързо да развие чувство за време, но те няма да бъдат достатъчно и напълно ясни за малкото човече, докато то не навърши поне 5 години.
2. Всяко едно дете, малко или много, расте в атмосфера на прекален контрол
Замисляли ли сте се някога колко често децата ни трябва непрекъснато да изпълняват команди, за да бъдат винаги в угода на нас, големите. Опитайте се да погледнете света през очите на вашето дете. А сега се поставете на негово място и си представете колко пъти на ден трябва да изпълнявате заповеди, да се въздържате от хиляди неща, които са „забранени” и как въпреки желанието си да заслужите похвала, рядко я получавате. За сметка на това правила, забрани, указания и команди като "Измий си ръцете!”, "Не ходи бос!”, "Не пипай дистанционното!”, "Изяж си супата преди десерта!”, "Време за сън” и т.н. валят като из ведро. Затова и съветът на д-р Товах Клайн е да не се прекалява с непрекъснат и излишен контрол, а напротив – да се дава колкото се може по-често възможност на детето за свободен избор, самостоятелност и самоинициатива. Колкото по-отрано тези качества се култивират у малкия човек, толкова по-добре за неговото добро самочувствие и бъдещо израстване.