На 1 януари народната традиция обединява няколко празника, поради което денят е известен с различни имена като Васильовден, Нова година и Сурваки.
Според православния календар на тази дата се почита Свети Василий Велики – един от тримата отци на вселенската църква. Той е бил епископ в Кесария, Мала Азия, философ и писател по време на църковни раздори и възникващи ереси. Посветил е живота си на добротворство и борба с арианството – ерес, отричаща божествения произход на Исус Христос.
В народните вярвания Свети Василий предпазва от зли сили, магии, уроки и душевни заболявания. Той помага за преодоляване на скръбта и отчаянието и за противопоставяне на грешни желания.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Празникът се отличава с богата празнична обредност. Свързан е с важен повратен момент в природата - деня на зимното слънцестоене, което го прави подходящ за различни гадания и обреди. Те могат да се обособят в четири основни групи - обредна трапеза, ладуване, сурвакане, дружини с маскирани лица.
Вечерята срещу Нова година е втората кадена вечеря.
Много от ритуалите в навечерието на Васильовден са сходни с тези на Бъдни вечер – прикадяване на трапезата, разчупване на пита с пара от стопанина и раздаване на всеки член на семейството, поддържане на огъня през цялата нощ и оставяне на трапезата неприбрана.
Най-важният обаче, характерен само за Васильовден е коленето на петел на прага на къщата. Смята се, че той носи късмет, и в зависимост от това дали ще влезе или излезе от къщата, се гадае за предстоящата година.
Имен ден празнуват: Васил, Василка, Василия, Василена, Веселин, Веселина, Весела, Василий, Василина, Васияна, Васо, Влада, Властин, Властина, Властомир, Влайко, Царена, Царил, Царила.