Британско бебе загуби едното си око, след като дрон, управляван от съсед, се е ударил в него. Инцидентът е станал, след като дронът е счупил една от перките си в дърво.
Авиационните администрации в САЩ и Великобритания препоръчват да не се използват дронове в гъсто населени райони, но няма точна дефиниция какво означава „гъсто населени” и на практика собственикът на машината не може да бъде подведен под отговорност за тежкия инцидент. Затова регулаторните органи изготвят по-точни инструкции.
Катастрофите с дронове зачестяват в целия свят. Инциденти имаше в двора на Белия дом, както и по време на тенис турнира US Open. Летателните машини се използват и за доставка на наркотици, мобилни телефони и други забранени вещи в затворите.
В най-скоро време ще се изисква регистрация на дроновете, така както се прави с автомобилите. Производители като DJI и 3D Robotics наскоро обявиха, че добавят в софтуера възможности за ограничаване на полетите над определени зони. Вероятно в близкото бъдеще ще бъдат създадени виртуални огради във въздушното пространство, които ще възпрепятстват полетите над стадиони, затвори, детски площадки, военни и държавни обекти.
Дотогава ни остава единствено да се молим да няма повече нещастни случаи като този в английския град Уорчестършир. Защото няма как да не извеждаш детето си в парка и да го държиш като затворник вкъщи. А да се чувстваш застрашен дори и в собствения си двор, е вече прекалено.