Отиваме на море с децата и имаме слънцезащита за тях от миналата година? Опасно ли е да я позлваме? Ще защитава ли децата ни 12 месеца по-късно.
Ако и вие сте си задавали тези въпроси - просължете да четете, за да научите.
- Трябва ли да изхвърлим отворения продукт?
- Какви са рисковете при ползване?
- Ще бъде ли защитено детето или кожата му ще изгори?
С течение на времето и особено след отваряне, активните съставки в детската слънцезащитна козметика се разграждат. Това означава, че продуктът може вече да не блокира ефективно UVA и UVB лъчите, излагайки детската кожа на риск от:
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
- слънчево изгаряне
- дългосрочни увреждания, кожни алергии и фотостареене
- по-висок риск от развитие на кожни заболявания в бъдеще
Не само намалената защита от вредните лъчи е проблем, когато използваме продукт от миналата година. След отваряне и особено при съхранение на влажно място като банята или плажната чанта, в детския слънцезащитен крем могат да се развият бактерии и плесени. Това може да доведе до:
- раздразване на чувствителната детска кожа
- обриви, сърбеж и екзема
Обикновено срокът на годност след отваряне на детските слънцезащитни кремове е 12 месеца и се обозначава на опаковката със символ на отворено бурканче и надпис 12M. Това означава, че след отваряне продуктът трябва да се използва в рамките на 1 година, независимо от отпечатаната дата на годност (exp.), стига да се съхранява правилно.
Разбира се, има изключения като някои био и натурални формули, които могат да имат по-кратък срок – например 6 месеца. Имайте предвид, че топлината и влагата (ако държите козметиката в колата например), могат да съкратят ефективността и безопасността още по-рано.
Не използвайте детски слънцезащитни кремове и лосиони, дори и срокът на годност да не е изтекъл, ако:
- имат странен и неприятен мирис
- са променили цвета си или са пожълтели
- са станали воднисти, зърнести или са променили текстурата си по някакъв начин
При детските слънцезащитни кремове с цвят, например сини, зелени или бели за по-лесно нанасяне и видимост върху кожата, изтичането на срока на годност може да се прояви по-осезаемо. При изтичане на годността оцветените кремове могат да променят цвета си като избледнеят, потъмнеят или пожълтеят. Това е знак за окисляване на пигментите или нарушена формула. Това автоматично означава, че не трябва да ги използвате. Промяна в консистенцията и миризмата също са лоши знаци. Загубата на покривност и „цвят“ също е сред тях.
Ако не откривате символ с бурканче на опаковката и не сте сигурни кога точно е отворен продуктът, не рискувайте, особено когато става дума за нежната и чувствителна кожа на децата.
Вижте във видеото каква е ролята на слънцезащитата в летния грим:
Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK
Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM
Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK