Ако сте от мамите, на които често пъти се налага да заместят детската количка с нетрадиционен (а всъщност дълбоко залегнал в миналото на много народи по света) метод за носене на бебето, изобщо не се поддавайте на хапливи намеци и критични подмятания от рода на това, че така дишането на бебето щяло да се затрудни, а гръбнакът му – да се изкриви. Пък и със сигурност, колкото и добре да се чувствате от близостта на детското телце и от възможността със свободни ръце да пазаруват или да вършите обичайната домакинска работа, сигурно сте допускали, че този начин на носене може да навреди на детето. Първо се успокойте! Достатъчно е просто да се осведомите добре относно изискванията за безопасност и да спазвате съветите:

Продължава >>

Кои преносими средства са подходящи за най-малките

Разбира се, че за безопасно носене на детето трябва да се употребяват само специални пригодени за целта приспособления. За бебето в най-ранна възраст са подходящи слинговете тип шал или торба, докато в самара-столче може да се носят деца, навършили най-малко 8 месеца. Слингът-шал има предимството, че детето заема поза като при вдигане на ръце – с присвити и леко разкрачени крачета, вкопчено в тялото на мама. Наред с другите удобства този начин за носене намалява риска от луксация (изкълчване) на тазобедрените стави.

Хубаво е още да се знае, че: докато кенгуруто позволява носенето на детето в него най-много до 9 месеца, слингът-торба може да се използва до навършването на мъника на 2 годинки (от 3 кг до 13-15 кг). Шалът пък дори позволява носенето на бебето до 3-годишната му възраст.

>>

А ето и основните изисквания, които трябва да спазите при използването на преносимо средство, независимо от неговия модел:

1. Изборът на пазара откъм модели е голям и разнообразен. Какъв ще предпочетете е ваш избор, стига, разбира се, той да е съобразен с възрастта на мъничето!

2. Слингът-шал може да дава възможност на бебето да седи във физиологичната поза, но тойтрябва да бъде прикрепен  така, че мъничето да "възсядне" хълбока на майката.Торбата или хлабаво превързаният шал могат да създадат проблеми, ако детето не е заело правилна позиция – с придърпани към тялото и разкрачени крака.

3. Важно е и качеството на материята, от която е направено приспособлението за носене, както и от умението ви да го завържете правилно.

4. Кенгуруто, шала, самара трябва да дават възможност краката да са свити към тялото, най-малко под прав ъгъл. Това се постига със специално приспособление, което пречи на детето да опъва крачетата си.

Продължава >>

5. Частта, която обхваща гърба на детето, трябва да е пристегната, за да го държи изправен. Най-добре носете детето плътно до вашето тяло, за да не се отпуска гръбчето му, когато заспи.

6. Задната част на торбата трябва да е по-дълга, за да не може главата да се килва назад или настрани

7. И към раницата за носене на детето на гръб има определени изисквания: тя трябва да е снабдена с каиши за стабилно прикрепване на детето, да осигурява свободно движение на краката му, както и седалката да е тапицирана добре, за да не го претрива.

8. И още нещо - не прекалявате с употребата на слинг! Все пак е редно това да се прави месеци наред по 8-10 часа на ден, тъй като детето също има нужда да остане само със своите занимания. Носенето по правилата нма да навреди на детето. Напротив, близостта на майчиното или бащиното тяло ще мувдъхне чувство за сигурност, спокойствие и защитеност. Психолозите твърдят, че носените деца са по-будни и уравновесени. Така че снабдете се с подходящите средства и давайте смело!

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement