Децата са естествено любопитни същества и с въпросите си често пъти ни поставят в неловка ситуация. Трябва или да сме прочели солидно количество научна литература, или да имаме елементарни познани и достатъчно фантазия, с които да поднесем отговорите по красив и вълнуващ за детето начин. А да отговорим на малкия любопитко е важно. Но още по-важен е начинът, по който ще го направим. Колкото по-интересно и интригуващо, толкова по-добре!

Към въпросите >>

1. Защо тази жена има толкова голям корем?

Тази жена е много специална. Тя носи в себе си едно мъничко и нежно същество, което скоро ще се покаже. Това е нейното бебе. Затова всеки трябва да се отнася с внимание и уважение към нея. Когато то се появи на белия свят, големият корем ще изчезне. И тази жена ще бъде най-щастливият човек на света!

2. А как е влязло бебето в корема й? Откъде съм дошъл аз?

С целувка. Бебето си има мама и тате. Когато таткото целунал нежно майката на бебето, то гледало някъде отвисоко, зарадвало се много на обичта им и решило да ги направи още по-щастливи, като бързо влязло по начин, по който само то си знае, в корема й. Така си влязъл и ти. След 9 месеца приключения в корема на мама, си се появил на белия свят.

3. Защо ти и татко се карате?

Понякога двама души имат нужда да кажат какво мислят по даден въпрос. Случва се единият да не е съгласен с мнението на другия и да повиши тон, защото го обича, а после да съжалява. Затова си ни чул да се караме. След това обаче разбрахме, че това не е било правилно и се извинихме един на друг.

4. Защо казват, че Земята е кръгла, пък аз стъпвам на плоска повърхност?

Защото ние, хората, сме много много мънички в сравнение с планетата, на която живеем. Затова не можем да усетим с краката си нейната кръгла форма, но можем да я почувстваме със смяната на деня и нощта.

5. Какво представлява дъгата?

Дъгата се появява, когато слънчевите лъчи се срещнат с дъждовните капки. В този момент капките засияват под блясъка на слънцето и изпращат червени, оранжеви, жълти, зелени и сини лъчи, които образуват голяма красива арка.

6. Защо не мога да летя като птица?

Защото хората нямат крила. За да полети човек, трябва да си изобрети огромни крила, които да издържат теглото му. Ето защо самолетите имат толкова големи крила. Но човекът притежава нещо много повече от крила – притежава ум и въображение. Благодарение на тях то е изобретил и самолета, и летящия балон, и делтапланера...

7. Къде отива храната, която ядем?

Тя извършва велико пътешествие в тунел, който се нарича храносмилателна система. Храната попада в тунела през устата и ненужната част от нея се отделя, когато детето седне в тоалетната. По време на голямото пътешествие всички полезни вещества се разпространяват по цялото тяло, благодарение на което малките деца растат и стават големи, силни и здрави като добрите герои от книгите и филмите.

8. Откъде се появяват гръмотевиците?

Погледни към небето. На него има огромни облаци. Когато те са препълнени с вода, вятър и електричество, се пръсват и се появява мълния. Когато мълнията пресече небето, се чува гръм. Понякога виждаме гръмотевицата и чуваме гръм почти едновременно. Това означава, че бурята е съвсем близо до нас. Друг път виждаме светкавици много преди да чуем гърмежи. Това означава, че бурята се отдалечава от нас. Ако искаш да разбереш колко близо до нас е бурята, когато видиш светкавици, започни да броиш пръстите си. Ако преброиш пръстите на едната си ръка, преди да гръмне, значи си на около 5 км от бурята – а това е достатъчно далеч, за да си в безопасност.

9. Защо някои хора имат тъмна кожа?

В кожата на човек има специални клетки, които произвеждат вещества, които отговарят за цвета на кожата и косата на човека. Те се наричат меланин. Ако тези частици са в голямо количество, кожата става черна. Ако са съвсем малко – бяла. Това зависи и от мястото, където живеем. В Африка, например, където непрекъснато е горещо, хората имат черен цвят на кожата, за да се защитават от слънцето. А на север, където е студено, хората имат светли коси и светли кожи, тъй като слънцето там не е така силно и горещо.

10. Защо звездите светят нощем?

Звездите са малки слънца, които се намират много далеч от Земята. Затова нощем те приличат на малки блестящи светулки. Ние не ги виждаме през деня, защото светлината на слънцето е твърде силна. Но когато слънцето залезе, изгрява луната, а заедно с нея по небето засияват и безбройните звездички. Те са толкова много, че едва ли могат да се преброят с просто око. Има големи звезди и по-малки, има и пулсиращи звезди и сложни звезди, и кафяви джуджета и червени джуджета. Съществуват и "Снежанка и седемте джуджета", джуджето Дългоноско и джуджето Хаяско, но това са други джуджета – от света на приказките. Не мислиш ли, че е време за една чудна и интересна приказка?