Противопоказно е, че трябва да се разхлаждаме с бира в най-горещите дни. Какво да правим при топлинен удар и по време на магнитни бури говори специалистът по кардиология Сотир Марчев в „Тази събота и неделя“.
„Ако сте проверили че можете да пиете по малко, тогава продължавайте“, съветва специалистът. Няма полезни неща, в каквато и да е крайност. През лятото най-смъртоносни са първите жеги, а през зимата, първите студове.
„Колкото по-възрастен и болен си, толкова по-уязвим си“, каза Марчев. Малките организми също могат бъдат по-засегнати от жегата. При топлинен удар специалистът съветва:
- Да не пием парацетамол, защото той помага при възпаления.
- При първата помощ да преместим човека на сянка.
- Ако е паднал на земята да не се опитваме да ги вдигнем главата високо. Когато главата падне на ниско в нея има повече кръв, затова само поместваме човека да лежи на една страна.
- Пръскаме със студена вода.
- Викаме бърза помощ.
Топлинен удар настъпва, когато водата в тялото ни се изчерпа. Затова трябва да се грижим за хидратацията на организма. Смъртността от екстремните жеги намалява, защото влизаме в сезона на есента. Смъртността в края на лятото и началото на есента е най-ниска по данни на Националния статистически институт.
Магнитните бури също влияят на всички физически тела. Някои хора ги усещат повече, други по-малко Проучване показва, че инсултите, при 55-годишните, са повече в дните на геомагнитни бури. Мозъкът не осъзнава магнитното поле, но тялото го усеща. „Не можем да избягаме от магнитното поле“, уточни Марчев.