Все още има страни по света, в които кучета се отглеждат във ферми за производство на месо. Вместо най-добър приятел на човека, те заемат по-различно място на трапезата. Консумацията на кучешко месо на тези места е практика, датираща от векове.
Кучешко месо се консумира най-много в Азия. Там ежегодно се убиват около 30 милиона животни, според Starsinsider. Оказва се, че огромният континент не е единственото място, където това месо е считано за деликатес.
И колкото и да се осъжда това от съвременния западен свят, трябва да се има предвид, че много други култури гледат също толкова осъдително на обичайно консумираните от Европа и САЩ други видове меса. Индусите в Индия например смятат за срамно отглеждането на едър рогат добитък за храна. В Индия кравите са свещени животни.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Китай
Китай е най-големият потребител на кучешко месо в света - то е традиционен деликатес в страната от хиляди години. Всяка година в град Юлин се провежда Фестивалът на кучешкото месо, който предизвиква засилена полемики по света.
Виетнам
Това е вторият по големина потребител на кучешко месо след Китай. Приема се дори като основен хранителен продукт. Вярва се дори, че тази храна има лечебни свойства.
Индонезия
В Индонезия е законно да се консумира кучешко месо, въпреки че това се практикува само от определени малцинства. Продажбата е забранена в 21 града и области в страната, но домашните и бездомните улични кучета често биват отвличани и убивани за храна.
Индия
В страната продажбата и консумацията на кучешко месо е напълно законна. Все пак популярността на храната намалява в последните години, тъй като по-младите поколения възприемат кучетата и котките по-скоро като домашни любимци, отколкото като храна.
Русия
Консумацията на кучешко месо на редица места в обширната държава е законна дейност. Факт че, че на територията ѝ се отглеждат кучета от породата Санбернар за износ в Китай, с цел да се развъждат с местни кучета във ферми за месо.
Узбекистан
В Узбекистан смятат месото от кучета за неразделна част от медицината. Кучешката мазнина се възприема като метод за лечение на туберкулоза, а според сведенията е дори народно средство при заболяване от COVID-19.
Казахстан
През октомври 2021 г. в Казахстан е забранено яденето на кучешкото месо, въпреки че все още не са ратифицирани закони, които да направят това незаконно. Според правителствената статистика в страната все още има около 1 150 ферми за производство на кучешко месо.
Нигерия
На Африка кучешкото месо се консумира преди всичко за целите на племените ритуали и традиции. Това се случва в около 20 държави, сред които и Нигерия. В страната активно се консумира този тип месо, тъй като се вярва, че има лечебна сила.
Австралия
Продажбата на котешко и кучешко месо е забранена в целия континент, въпреки че само в един от 16-те щата и територии на страната консумацията е изрично забранена - от 1953 г. насам.
Може да звучи невероятно, но дори в някои западни държави се яде кучешкото месо, въпреки че официално е забранено. В Обединеното кралство например може да се убива и консумира този тип месо, стига животното да е собственост на потребителя и да е убито по хуманен начин. Около 3% от хората в Швейцария, особено в селските райони, ядат кучешко месо, често под формата на традиционни колбаси.
В САЩ съществува забрана за транспортиране, доставката и клане на кучета и котки с цел храна. Индианците обаче не са обект на тази забраната. Техните религиозни ритуали и традиционни церемонии често изискват да се яде кучешко месо - и затова са освободени от федералното законодателство.