Няколко са поколенията, израснали с музиката на Стефан Диомов. Това не е странно, предвид дългия творчески път на композитора - от който той не се отклонява и до днес. А съвсем скоро навърши 80 години. 

Роден в град Бургас, на 16 февруари, 1945 г.

Диомов отбелязва своя юбилей не само с лични празненства, но и със серия от концерти, които ще продължат и през март и април. На 27 март млади певци ще се съберат в студиото на БНР, където под съпровода на Бигбенда на радиото, ще изпълнят някои от най-емблематичните песни на композитора в ефир. А през месец април в зала 1 на НДК ще се състоят три концерта под наслов "Диомов на 80" - съответно на 4 и два на 5 април. 

Интересът към предстоящите събитията е толкова голям, че билетите за първия концерт вече са изцяло разпродадени. Българската публика е винаги готова да се срещне с творчеството на Диомов, както и с изпълнителите, които винаги са до него. Тоника СВ, Тони Димитрова, Орлин Горанов, Боян Михайлов са само част от музикантите, които ще се присъединят към празника на Диомов за един наистина приятелски концерт. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: btvnovinite.bg

Няма как отношенията между големия композитор и изпълнителите да не са наистина приятелски? Голяма част от тях дължат популярността и успеха си именно на Диомов - той ги открива за голямата сцена или пък пише за тях песните, които ги превръщат в звезди. 

Но какво не знаем за Стефан Диомов?

Ето няколко любопитни моменти от живота и дългогодишната му кариера. 

  • Едва на 10 г. Стефан се среща със своя учител по музика Станчо Драганов. Майката му го завежда в музикалната школа към Дома на транспортните работници в Бургас, която се помещава във фургон на изоставен влак. Малкият Стефан е твърдо решен, че иска да се научи да свири на акордеона, подарък от родителите му. 
  • Родословното дърво на фамилия Диомови води началото си още от XV-XVI век, когато предците им от Гърция се заселват на територията на днешен Бургас. Много от тях се занимават с лозарство и винопроизводство, включително и бащата на Стефан - който дори е имал желание синът му да продължи занаята.
  • Детството на композитора преминава във фамилната къщата в центъра на Бургас. Баща му я купува през 1925, а в края на 80-те г. е достроена и разширена. И до днес бялата триетажна сграда прави впечатление на всеки минаващ покрай дома на маестрото.
  • Започва да се занимава изцяло с музика още на 16-годишна възраст. Създава вокалния квартет "Тоника" през 1972 г. към Културния дом на транспортните работници в Бургас. Песента, с която печели своята 1-ва награда от Младежкия конкурс за забавна песен през 1974 г. е "Балада". 
От няколко години насам в Бургас вече има улица, носеща името "Тоника". Тя се намира в промишлената зона на квартал “Славейков", къде са разположени основно фирми и предприятия. Именно от десетките служители в тях е дошло предложението в общината за име на улицата. Освен че е лесно запомнящо се, то е решило и проблемите, свързани с липсата на точни адреси в района - което е било пречка при получаване на кореспонденция или заявки за такси.
  • Мария, дъщерята на Стефан Диомов е успешен моден дизайнер и може да се похвали, че е сред най-търсените в Бургас. Известна е не само с моделите си, а и с факта, че на нея е посветена любимата на поколения българи песен "Мойта малка дъщеря - Мария", в изпълнение на група "Тоника". Песента е написана от баща ѝ, а поводът е съвсем реален - била е толкова малка, когато започва да се учи да свири на пиано, че краката ѝ още не достигали педалите.
  • Синът на композитора - Георги, се занимава с тонно инженерство и често озвучава изпълненията на своя баща. Той, както и сестра му Мария, имат по две деца. Едното от тях вече върви по стъпките на известния си дядо и учи в Музикалното училище в Бургас.
  • Освен композитор и музикант, Стефан Диомов е и запален пътешественик, обиколил над 80 страни по света. Първоначално пътуванията му са свързани с професията, а в последните години посещава различните кътчета на света като любител. Най- впечатлен е останал от трите велики водопада – Ниагара, Игуасу и Виктория, както и от Мачу Пикчу в Перу.
    • Честите пътувания, го превръщат и в отличен фотограф. Дори прави фотоизложба през миналото лято в Бургас, озаглавена „Там, някъде на юг…“, посветена на пътешествието му до южните африкански острови. 

    В моментите, в които не е в най-добра форма, отново се отдава на музиката. Но не на своята - пуска си Рей Чарлс, Нат Кинг Кол, Елвис Пресли и класика. И твърди, че това винаги повдига духа му. Не обича да слуша собствената си музика, защото е твърде критичен и все мисли, че нещо трябва да бъде променено.

    Историята на една от нйа-красивите песни на Стефан Диомов - вижте във видеото.

    Последвайте 
    ladyzone.bg във FACEBOOK

    Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

    Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK