Разпети петък е един от най-светлите и свещени дни в календара на християнските празници. Това е денят, в който според християнската вяра Исус Христос е разпнат на кръста, за да изкупи греховете на човечеството. Денят остава завинаги белязан от дълбока тъга и е символ на смирението. На Разпети петък се спазват множество забрани и традиции от вярващите в България и по света.

Ето какво не може и какво може да се прави на този ден

Забрани, които се спазват:

1. Не се работи

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Разпети петък е ден за покаяние и духовно пречистване, поради тази причина не се извършва никакъв физически труд – не се пере, не се готви, не се шие, не се коси и не се работи на полето. Смята се, че всякаква домакинска или физическа дейност носи лош късмет и може да донесе болест или нещастие в дома.

2. Не се яде месо и животински продукти

Постът на Разпети петък е особено строг, изцяло са забранени млечните продукти и месото. Много хора дори не консумират никаква храна до края на деня или чак до вечерната служба. Молят се в тишина и размишляват над греховете си в търсене на покаяние и духовно изчистване.

3. Не се празнува и не се слуша музика

Избягват се всякакви празненства, сватби, партита и силна музика. Тишината и смирението са символи на уважението към жертвата на Христос.

4. Не се къпят и не се перат дрехи

Според народните вярвания, водата в този ден е „черна“ – натоварена с болка и страдание. Затова не се препоръчва къпане, пране или каквото и да е ползване на вода за битови цели. Смята се, че къпането в този ден може да донесе нещастие или болест.

5. Не се ходи на гробища

За разлика от други религиозни дни, на Разпети петък не се посещават гробищата. Това е ден, който се посвещава на страданието и смъртта на Христос, а не на почитането на починалите близки.

Традиции, които се спазват

Въпреки многото забрани, Разпети петък е и ден на духовно обновление. Хората отиват в църква, минават под масата (символ на гроба Христов), палят свещ и се молят за здраве и опрощение на греховете. Това е време за вглъбяване, прошка и ново начало.

Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK