Докато броим дните до старта на 77-ия филмов фестивал в Кан на 13 май, си струва да си припомним, че зад бяскавите и възхитителни рокли, звездните мигове и аплодисментите често се крият и много неочаквани, трудни и дори скандални моменти. От стриптийз на червения килим до живи тигри на парти - Кан определено не е само кино.
Парти с тигри
През 1957 г. продуцентът Майкъл Тод решава да организира запомнящо се парти за премиерата на филма „Около света за 80 дни“. Но какво е необикновеното? Имало е истински тигри като част от декора. За съжаление, животните не били впечатлени от светлините и хората. Опитали са се да атакуват някои от гостите, а този купон е останал в историята като едно от най-опасните забавления в Кан.
Бойкот срещу Изабел Аджани
1983 г. е годината, в която актрисата Изабел Аджани отказва да позира безплатно пред всички фотографи и подписва ексклузивни договори с избрани.Следва обаче масов бойкот, фотографите демонстративно оставят фотоапаратите си и дори ѝ обръщат гръб на червения килим.
Торти по Жан-Люк Годар
Докато тече представянето на филма „Детектив“, френският режисьор Жан-Люк Годар е замерен неочаквано с торта от зрител. Годар запазва хладнокръвие и дори пробва десерта, обявявайки го за "вкусен".
Софи Марсо и нейните премеждия
Софи Марсо има повече от една неудобни случки в Кан. През 2005 г. роклята ѝ разкрива повече от желаното насред червения килим, а през 2015 г. вятърът я поставя в още по-неловка ситуация, разкривайки липсата на сутиен и вида на бельото ѝ пред обективите.
Тарантино - бунт срещу дрескода
Куентин Тарантино е известен с бунтарския си и силен дух. През 1994 г., когато „Криминале“ печели „Златна палма“, той се появява на церемонията по награждаването с дънки и тениска, което според охраната е неприемливо.
Журналист под роклята
През 2014 г. украинският журналист Виталий Седюк преминава някои граници, като буквално влиза под роклята на актрисата Америка Ферера на червения килим. Въпреки скандала, той по-късно заявява, че не вижда нищо нередно в действията си.
Най-лошият филм в историята на Кан
Филмът „Кафявият заек“ на Винсент Гало от 2003 г. остава в историята като един от най-лошо приетите. След прожекцията, публиката буквално освирква режисьора, който се извинява от сцената, а колежката му Клоуи Савини плаче зад кулисите.
Ларс фон Триер – персона нон грата
През 2011 г. Ларс фон Триер предизвиква буря от сериозно възмущение с неподходящ коментар за Израел и Хитлер. Фестивалът реагира мигновено - режисьорът е предаден на полицията и обявен за persona non grata. Завръща се в Кан едва две години по-късно.
Франсоа Озон и женската психология
Режисьорът Франсоа Озон твърди в интервю през 2013 г., че "всяка жена мечтае да бъде проститутка". Реакцията не закъснява и активистки предлагат да му бъде връчена „Златна палма за идиоти“. След това Озон се извинява и уточнява, че е говорил само за героините си.
Забраната за равни обувки
През 2015 г. Емили Блънт не е допусната до прожекция в Кан, защото носи равни сандали. Това предизвиква обществено недоволство, а организаторите се оправдават с „недоразумение“. В крайна сметка, фестивалът обещава да преразгледа политиката си относно дрескода.
Кан - не само кино, но и сцена, изпълнена с пъстротата на човешките образи
Фестивалът в Кан винаги ще бъде символ на филмовото изкуство, но и на обрати, неочаквани събития и силни емоции, понякога придружени с крайна човешка ексцентричност. Всяка година пише своята нова история.
Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK
Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM
Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK