Имате бебе или малко дете и еднообразното и повтарящо се ежедневие започва да ви убива малко по малко. Изпитвате носталгия по младостта си, когато от днес за днес можехте да се метнете на поредното парти с танци и коктейл в ръка. Е, щастливата новина е, че вече съществуват партита, които са предназначени за майки и техните деца и те стават все по-популярни.
В Европа вече се провеждат партита за майки и деца с красноречиви имена
- В Германия те се казват Mama Geht Tanzen („Мама отива да танцува“)
- В Обединеното кралство се наричат Mums That Rave („Мами на рейв“)
Този формат се превръща в спасение за жените, които са изморени от рутината и копнеят по усещането за свобода и ритъм.
Как започва всичко?
През 2014 г. британската диджейка Ники Бийтник става майка и изведнъж се оказва в капана на социалната изолация, еднообразието и самотата. Но вместо да се откаже от себе си, тя създава през 2019 г. общността Mums That Rave, която днес организира десетки събития с музика, танци и майки с бебешки колички.
Изживяването - безопасно и различно
Майките, които посещават тези партита, отбелязват едно основно предимство – сигурност.
„Никой не флиртува, не търси запознанства. Просто танцуваме“, казва една от майките.
„На обикновени партита винаги гледам какво има в чашата ми. Тук спокойно я оставям на масата и отивам на дансинга“, допълва една от организаторките на подобни мероприятия, цитирана от marieclaire.ru.
Музика, която не пречи на съня
Обикновено на подобни партита се пуска т.нар. „приспивно техно“, а купонът традиционно започва рано вечерта и приключва преди полунощ. Това позволява и на майките, и на децата да се наспят добре.
Тези събития не са просто танци. Те са пространства за емоционална връзка, нови запознанства и споделяне. Жените идват с приятелки, създават нови приятелства и откриват себе си извън ролята на майка.
Какво казват психолозите?
Според някои специалисти партитата с деца имат положителен ефект върху психиката на майките, а дори и върху съня на децата.
Известният детски лекар д-р Евгений Комаровски обяснява, че абсолютната тишина не е препоръчителна за съня на бебето – по-добре е да има фонов шум, за да не се стряска от внезапни звуци.
Психологът Анастасия Смоленска подчертава, че усещането за общност и легално „изпускане на парата“ помага на жените да се справят със стреса, особено ако нямат подкрепа в грижите за детето.
„Това е като арттерапия. Когато тялото се движи свободно, напрежението излиза. И съм сигурна – има много допамин на тези партита!“, казва специалистът.
Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK
Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM
Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK