Този уикенд в Жеравна се проведе традиционният Фестивал на фолклорната носия.

Той се организира в седмицата след празника Голяма Богородица. Създаден е през 2008 година по идея на Христо Димитров – продуцент, хореограф и режисьор на Национален фолклорен ансамбъл „Българе“.

Тази година организатор на игрите бе Димитър Господинов-Гуспата, познат на зрителите на bTV от своите участия във "Фермата".

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: Instagram.com/guspa_maximal/

„Отново дойде най-магичното и пропито с българщина време в годината – фестивалът в Жеравна. Да бъдем заЕдно, имаме мисия, тя се нарича Родина“ – обяви Гуспата преди началото на събитието.

През януари 2023 г. той отпразнува рождения си ден именно в Жеравна. Вижте повече тук:

На откриването на фестивала в петък присъства Евгени Коев от "Фермата" 8, който бе заедно със своята формация „Казанлъшко настроение“.

„За първи път бяхме на фестивала и много ни хареса. Слушахме оркестър „Гергьовден“, Николай Славеев и оркестър „Орфей“. Очакваме покана за догодина, когато и ние ще се включим в музикалната програма“ – сподели Евгени пред LadyZone.bg.

В събота на събитието бе и Ивайло Герасимов от "Фермата" 7.

Снимка: Instagram.com/ivaylo.gerasimov

„Традицията може да е лична. Може да бъде и рядка. Но смисълът на традициите е да обединяват повече хора“ – коментира той към снимките със съпругата си Христина.

Снимка: Instagram.com/ivaylo.gerasimov

На фестивала бе и баба Дешка, също участник в няколко сезона на "Фермата".

Снимка: Instagram.com/pavkata1509/

Преди две години на фестивала гостува Петя Панева от "Гласът на България".

През 2021 г. участник в събитието бе певецът Миро, който дойде със съпругата си Ели.

На фестивала са забранени всички предмети от съвременния живот – телефони, фотоапарати, слънчеви очила, запалки, пластмаса и т.н. Всички участници задължително трябва да са облечени с фолклорна носия. Допускат се и старинни военни униформи, облекла от началото на ХХ век, както и традиционни за други държави.

„Забраната за предмети от съвременния живот се налага, за да се придаде възможно най-пълна автентичност на обстановката, да се доближи тя максимално до българския бит отпреди век и половина, което е едно от условията за провеждане на фестивала. Идеята е участниците да се пренесат във възможно най-близка атмосфера до годините на Възраждането ни – такава, в каквато са живели нашите прадеди“, пояснява концепцията директорът на фестивала Светослав Петков в интервю за БТА.