Този уикенд в Жеравна се проведе традиционният Фестивал на фолклорната носия.

Той се организира в седмицата след празника Голяма Богородица. Създаден е през 2008 година по идея на Христо Димитров – продуцент, хореограф и режисьор на Национален фолклорен ансамбъл „Българе“.

Тази година организатор на игрите бе Димитър Господинов-Гуспата, познат на зрителите на bTV от своите участия във "Фермата".

Снимка: Instagram.com/guspa_maximal/

„Отново дойде най-магичното и пропито с българщина време в годината – фестивалът в Жеравна. Да бъдем заЕдно, имаме мисия, тя се нарича Родина“ – обяви Гуспата преди началото на събитието.

През януари 2023 г. той отпразнува рождения си ден именно в Жеравна. Вижте повече тук:

На откриването на фестивала в петък присъства Евгени Коев от "Фермата" 8, който бе заедно със своята формация „Казанлъшко настроение“.

„За първи път бяхме на фестивала и много ни хареса. Слушахме оркестър „Гергьовден“, Николай Славеев и оркестър „Орфей“. Очакваме покана за догодина, когато и ние ще се включим в музикалната програма“ – сподели Евгени пред LadyZone.bg.

В събота на събитието бе и Ивайло Герасимов от "Фермата" 7.

Снимка: Instagram.com/ivaylo.gerasimov

„Традицията може да е лична. Може да бъде и рядка. Но смисълът на традициите е да обединяват повече хора“ – коментира той към снимките със съпругата си Христина.

Снимка: Instagram.com/ivaylo.gerasimov

На фестивала бе и баба Дешка, също участник в няколко сезона на "Фермата".

Снимка: Instagram.com/pavkata1509/

Преди две години на фестивала гостува Петя Панева от "Гласът на България".

През 2021 г. участник в събитието бе певецът Миро, който дойде със съпругата си Ели.

На фестивала са забранени всички предмети от съвременния живот – телефони, фотоапарати, слънчеви очила, запалки, пластмаса и т.н. Всички участници задължително трябва да са облечени с фолклорна носия. Допускат се и старинни военни униформи, облекла от началото на ХХ век, както и традиционни за други държави.

„Забраната за предмети от съвременния живот се налага, за да се придаде възможно най-пълна автентичност на обстановката, да се доближи тя максимално до българския бит отпреди век и половина, което е едно от условията за провеждане на фестивала. Идеята е участниците да се пренесат във възможно най-близка атмосфера до годините на Възраждането ни – такава, в каквато са живели нашите прадеди“, пояснява концепцията директорът на фестивала Светослав Петков в интервю за БТА.