Актрисата Синтия Никсън, около която напоследък се заговори най-вече заради видеото "Бъди дама, казват", получи подобаващ видео отговор от двама българи.
Видеото "Бъди дама, казват" беше публикувано преди две седмици в социалните мрежи от Girls. Girls. Girls. Magazine. В него участва световноизвестната актриса Синтия Никсън, позната от сериала "Сексът и градът", която чете текст на Camille Rainville от 2017 г.
"Бъди дама, казват. Полата ти е твърде къса. Ризата ти е твърде оскъдна. Панталоните ти са твърде тесни. Не показвай толкова много кожа. Не показвай бедрата си. Не показвай гърдите си...", са само малка част от нещата, които Синтия Никсън декламира във видеото.
Нещата са идентични при видеото "Бъди джентълмен, казват", създадено от Георги Алексиев и Марин Йорданов. Проектът на двамата има за цел да насочи вниманието към очакванията, социалните ограничения и проблеми, с които мъжете се сблъскват в обществото всеки ден.
"Най-важното е, че целта на видеото ни е да пренасочи обществото от крайни мнения и изказвания, които са преобладаващи в оригиналното и нашето видео, а по-скоро да се насочи към разбиране на проблема. Защото всяко крайно мнение създава омраза, която не е полезна за каузата на феминизма, която е важна", споделя Георги Алексиев пред Ladyzone.bg.
"Равенството е крайната цел и това, към което трябва да се стремим като общество и като хора, а не към омраза и пренебрегване на нито един от двата пола", допълва Георги.
"Бъди джентълмен, казват. Не изкарваш достатъчно пари. Прекалено си слаб. Не си достатъчно амбициозен... Не показвай емоции. Не плачи... Говори за чувствата си. Бъди сладък..." - така започват нещата във видеото на Георги и Марин.
А "Не бъди дама, не бъди джентълмен – бъди човек" вероятно е най-силното послание във видеото на двамата българи, които го споделят във Фейсбук профилите си. Клипчето вече е гледано хиляди пъти в социалната мрежа - вижте го.
Георги Алексиев и Марин Йорданов учат международен бизнес във Висшето училище по техника и икономика (HTW) в Берлин и работят в частен университет. Странично развиват бизнес, който ще стартира в рамките на този месец - той цели да разпространи традиционни български продукти от розова вода и розово масло в Германия.
"Не се занимаваме професионално (и изобщо) с правене на видеа, но решихме, че посланието си заслужава труда, който положихме. Работихме през последните четири дни почти непрестанно", казва Алексиев.
"Дискриминацията между половете съществува почти навсякъде по мои наблюдения и почти винаги е насочена към нежния пол. Тя не се изразява толкова в Германия в липса на възможности, а по-скоро в ежедневни проблеми. Често жените остават пренебрегвани и не са вземани на сериозно. Към мъжете тя е по-скоро насочена в другия край на спектъра, където обществото очаква твърде много и не позволява на индивида да бъде слаб, да плаче, да изразява чувства. Които са напълно човешки емоции независимо от пола", казва Георги.
"Не смятам, че мога да говоря за Германия, тъй като съм живял само в Берлин, а това е един изключително интернационален град - дискриминацията почти не съществува спрямо националност. Единственият случай, с когото съм се сблъсквал, бе когато мобилният ми оператор ме информира, че първоначалният ми договор за телефон може да бъде отказан заради националността ми. Срещал съм грубо държание, както и Марин, но то е било главно породено от неразбиране на езика в началото, което смятам за нормално", споделя Георги.
"Мисля, че държавата е доста силно обременена от миналото си и хората се стараят всячески да заличат това петно от историята. Но съм получавал далеч много повече подкрепа от немците и чужденците тук, дори и от пълни непознати, отколкото негативни реакции", заявява Алексиев.
"Идеята за стартъпа ни дойде, когато забелязахме, че много хора около нас търсят продукти от българско масло и вода, които не могат да си набавят тук. В момента сме в последен стадий на завършване, преди да публикуваме официално уебсайта ни. Засега ще оперираме само онлайн, но бизнес проектът ни не е свързан с видеото по никакъв начин - то е лично и не смятам, че трябва да се свързва", коментира Георги.
"За живота ни в Германия бих казал само, че не смятам, че мястото на живот определя качеството му - навсякъде човек среща трудности и препятствия от различен характер. Единственото, което не се променя, е носталгията към дома. Затова и като споделена крайна цел с моя колега Марин виждаме прибирането в България, когато завършим образованието си", споделя Георги.