От 26-ти до 30-ти октомври, от 18 часа, всеки почитател на традиционните за Япония изкуства - икебана, бонсай и хайку, може да се потопи в света на прекрасното и съвършеното на изложбата “Традиции и вдъхновения от Изтока”. Събитието ще се състои в Държавния културен институт към МВнР (ул. „Алфред Нобел” 2, срещу входа на МВнР), като част от инициативата 22-ри дни на японската култура в България. Входът е свободен.
Японската прецизност и любов към съвършенството от край време предизвикват любопитството на българина. Страната на изгряващото слънце има богата култура и традиции, много различни от нашите. А всичко, което е далечно и малко познато, предизвиква интерес. В японската култура няма излишни жестове, цветове и акценти. Всеки използван елемент носи своето значение и символика. Известната чаена церемония е израз на гостоприемството и мисъл за другия. Театърът Но е въплъщение на естетика на съкровената и дълбинна красота.
Ако и вашият интерес се простира по далеч от гледане на филмите на осмото дете на Исаму и Шима - Акира Куросава, посетете изложбата, защото там ще видите страхотни неща.В рамките на изложбата школата по икебана “Сога” ще представи изкуството чрез композиции от разнообразни есенни цветя. Ще разкрият тайни от вековната философия, които се пазят живи и до днес, както и принципи на древното японско изкуство. Икебаната не е просто подреждане на цветя по определен начин. Това е най-красивият начин, по който може да се изрази уважение към природата.
Изложбата ще запознае посетителите и с тънкостите на бонсай изкуството. В буквален превод от японски "бонсай" означава "засадено в поднос". В Япония, където религията проповядва преклонение към природата, възрастта и предците на човешкия род, бонсай е високо почитано изкуство. То символизира битката на едно дърво с природните стихии и като всяко живо същество расте на години и има своя индивидуалност и характер.
“До ден-днешен традицията на отглеждането на миниатюрни природни пейзажи се предава с любов от баща на син като свидна семейна реликва. Понякога са нужни поне три поколения, за да се създаде един истински съвършен бонсай. Важно е да притежаваш много търпение, творческо виждане и фантазия” - разказва Петър Светославов, председател на Бонсай Клуб – България.
Всеки, който се интересува от дърветата-джуджета в малки саксии ще може да получи информация и практични съвети за тяхното отглеждане и поддръжка от професионалистите от Бонсай клуб – България.
Като част от изложбата могат да се видят творбите хайку, хайга и суми-е, представени от Българския хайку съюз. Любителите на японското изкуство ще се насладят на калиграфските интерпретации на художника Александър Теллалим по хайку творби от японски и български автори. Хайку са най-кратките стихове в света - само с няколко думи рисуват красотата на природата и на човешката душа.