Ако сте интроверт, може би често ви се е случвало да се почувствате неразбрани или пък да бъдете критикувани от близки и приятели, че сте твърде тихи, вглъбени в себе си, свити и притеснителни. вероятно добре ви е познато и усещането, че околните обичат да тълкуват определено ваше поведение напълно погрешно. Ако сте екстроверт пък със сигурност сте убеден, че казаното по-горе, отнасящо се до интровертите и тяхната вглъбеност е напълно вярно. Е, шансът ви да сте прави е почти нулев. Затова няма да е излишно да хвърлите едно око по-долу и да се запознаете с най-разпространените заблуди за интровертите:

1. Всички интровертите са срамежливи - и всички срамежливи хора са интроверти

Срамежливостта толкова често се бърка с интровертността, че двете думи често пъти дори се използват като синоними. Абсолютно погрешно! Някои специалисти определят интровертите като личности, нуждаещи се в някои моменти да останат сами със себе си.

Според експертите проявите на стеснителност и нежелание да се общува са резултат на ситуации, предизвикващи определено чувство на несигурност, дискомфорт или тревожност. Истината е, че много интроверти са изключително общителни, забавни хора, притежаващи весел и приятен темперамент. Те могат да се уверени и спокойни в един момент, в дадена обстановка, сред определена група от хора, но в друга да се свият за известно време в черупката си. Това обаче изобщо не означава, че те са срамежливи. Същото с пълна сила важи и за екстровертите. В дадена ситуация те могат се почувстват несигурно и неудобно в компанията на определена група хора. В друг момент и ситуация пък да се почувстват прекрасно.

20 признака, че си скрит интроверт >>

2. Интровертите не обичат да бъдат около хора

Въпреки че като цяло интровертите по-често имат нужда от усамотение от своите колеги – екстровертите, това не означава, че първите са антисоциални или не търпят компанията на други хора край себе си. Абсолютна заблуда! Те просто се наслаждават на социално взаимодействие по по-различен начин от този на екстровертите. Оттук идва и погрешното впечатление у много екстроверти, че техните събратя са чиста проба мизантропи.

Не! Интровертие, уверяват специалистите, могат да контактуват със значително по-тесен кръг от хора, но по-качествен. Това, в повечето случаи, според психолозите, е резултат на по-чувствителната натура на интровертите, както и от огорченията и разочарованията, които те са изпитали вследствие на общуването с по-широк кръг от хора.

10 неща, които екстровертите обичат >>