Във Варна започна третото издание на Q-Jazz festival. Концертите се провеждат в местността Карантината в квартал „Аспарухово“ до 13 юли. Във всяка от трите вечери се представят по два състава с авторска музика.

В петък на Q-Jazz festival Калина Андреева ще представи своя първи авторски албум „Посока“, след тях публиката ще види и формацията е EVDN.LIVE. В събота гостуват Subconscious Trio с музиканти от Тайван, Италия и България, и групата Postcard, които ще представят своя първи албум Stories, пише БТА.

Снимка: iStock

 

Професорите Минчо Минчев и Албена Данаилова, която е първата жена концертмайстор на Виенската филхармония, провеждат семинар в рамките на Международната музикална лятна академия, която е част от програмата на фестивала „Варненско лято“.

Вторият семинар на Минчо Минчев и Албена Данаилова ще бъде на 13 юли от 15:00 ч. Майсторският клас на професора в лятната академия продължава до 14 юли, когато е и състезанието за цигулките от фонда на Минчев. Същата вечер с концерт ще се представят изявени негови ученици.

Снимка: Варненско лято

Албена Данаилова гостува на фестивала „Варненско лято“ и като изпълнител. Тя ще изнесе концерт заедно с Румен Цветков (виола) и Александър Сомов (виолончело) на 12 юли, в 19:00 ч. в Градската художествена галерия. В програмата са произведения от Франц Шуберт, Жан Франсе и Лудвиг ван Бетовен. Тримата български музиканти се изявяват в Австрия, Испания и Франция.

Снимка: Варненско лято

На 13 юли, събота, Людмил Ангелов и Румен Цветков ще представят творби от Лудвиг ван Бетовен за пиано и виола.

Снимка: iStock


Градската художествена галерия „Борис Георгиев” във Варна отбелязва с ретроспективна изложба 20-годишнината от кончината на художника Николай Николов. В нея са показани графики и рисунки на една от знаковите фигури в графичното изкуство на Варна и България. Експозицията ще остане до 29 юли. Творбите са селектирани от изкуствоведа Румен Серафимов като представителни образци от различните периоди в творческия път на артиста.

Николай Николов е от силното поколение художници, което излиза на сцената на българското изкуство в края на 70-те и началото на 80-те години на ХХ век. Той беше смел човек и внесе много по-модерен дух на изразяване, като се противопостави на естетическите норми на тогавашната тоталитарна култура, каза за БТА Серафимов. Той припомни, че като директор на Международното биенале на графиката във Варна през 1993 г. Николов въвежда промяна в метода на селекцията и оценяване на авторите, като внася паритет на участниците в комисията българи и чужденци. С това той си навлече особено отношение и след това седем години не рисува, докато не му организирахме самостоятелна изложба през 2000 г. в Художествен музей „Георги Велчев“, разказа кураторът.

Снимка: iStock

Между 11 и 14 юли във Варна се провежда VІ семинар по паневритмия, на който ще се проведат различни физически и музикални упражнения, след което честванията за Дънов ще продължат в Айтос.

Снимка: Уикипедия

Школата на Петър Дънов (Беинса Дуно) е единствената систематизирана, съществуваща в света. Тя е един от източниците на знание, чрез което може да се съгради нова култура. Това каза в интервю за БТА изследователят Йордан Йорданов, който организира лекции и събития в цялата страна, посветени на учението на Дънов, от чието рождение се навършиха 160 години.