Какво да правим, ако ноктите ни приличат на тънък лед и при всяко по-отривисто движение се чупят? Често причината за това е авитаминоза, резултат от зимните дни, както и неправилно подбран лак или липса на грижа за ръцете.

1. Не използвайте бързосъхнещи лакове
Обичайно на тези продукти има информация за колко секунди изсъхват – между 30 и 60. Икономисвайки време обаче, вие съкращавате от здравината на своите нокти. Практически всички лакове съдържат формалдехид. Това е летливо химично съединение, което, след като се нанесе на ноктите, се изпарява и оставя тънък сух слой върху ноктите. В обикновените лакове се съдържа около 5% формалдехид,с който лакът изсъхва за 6-8 минути. Можете да си представите колко формалдехид има в бързосъхнещите лакове, които правят това за секунди. Високият процент формалдехид действа по-агресивно върху ноктите и от чистия ацетон. Той ги изсушава, изтъняват, а повърхността им се набраздява.

Съвет: Избирайте лакове със съдържание на протеини, масла и с нисък процент формалдехид. Те заздравяват и овлажняват ноктите.

2. Пилете ноктите само в една посока
Много от нас пилят ноктите си, прокарвайки пилата напред-назад с енергични движения. За да оформим ноктите си бързо, в жертва пада здравината им. Пиленето на ноктите по този начин разрушава нокътната плочка, тъй като се появяват миниатюрни вълнички на повърхността, нарушава се структурата на нокътя и той започва да се цепи на слоеве.

Съвет: Пилете ноктите, като прокарвате пилата само в едната посока - от основата към върха.  Дръжте я под ъгъл.  

3. Не използвайте метални и диамантени (елмазени) пили
Металните и диамантените пили са агресивни - нараняват повърхността на ноктите, разрушават структурата и естествената форма, в която растат ноктите. Освен това използването им става причина за разслояването на ноктите.

Съвет: Използвайте стъклени пили. Те са най-меки и деликатни. Добър избор са и керамичните. Използвайте ги, ако ноктите ви се цепят.

4. Пийте вода
Ноктите, също като кожата, се нуждаят от влага. Поглъщат я и я губят също толкова бързо, колкото и  дермата. Ако пиете малко вода през деня, обезводняването се отразява и на ноктите - те стават сухи и започват да се чупят.

Съвет
: Пийте по 30 мл вода за всеки килограм от теглото си. Така, ако тежите 60 кг, вие трябва да пиете ежедневно по 1800 мл вода.

5. Не подкъсявайте ноктите си с ножичка
Заради натиска, който оказва ножицата върху нокътя – обикновено по-силен отгоре, отколкото отдолу, ноктите се изкривяват, а може и да ги отрежете накриво.

Съвет: Подкъсявайте ноктите си с нокторезачка. С нея можете да отнемате малко от нокътя и да го оформите по-прецизно.

6. Пазете ръцете си от химическите препарати
Вредните вещества, които се съдържат в препаратите за битово чистене и миещите средства, изсушават ноктите и ги правят чупливи. За да защитите ръцете си, слагайте гумени ръкавици. Ако те са ви по мярка, няма да ви е чак толкова неудобно и няма да пречат на движенията ви.

Съвет: Този вид защита има и своите недостатъци – ръцете се потят в гумените ръкавици, нарушава се и възможността кожата да диша, ноктите се дехидратират. За да избегнете негативния ефект, преди да сложите ръкавиците, намажете ръцете си с хидратиращ крем. Така ще постигнете двоен ефект – защитени ръце и подсилен ефект на крема.

7. Здрави нокти с правилно хранене
Включете в менюто си повече продукти, които съдържат витамини А, Е, D и микроелементите - желязо, калций и силиций. Ако в организма ви те са в нужното количество, ноктите ви ще останат здрави и твърди.

Съвет: Консумирайте повече орехи, масло, сирене, бобови култури, риба и яйца. Те са с високо съдържание на калций и ще подсилят твърдостта на ноктите ви. Запасите от желязо в организма си може да увеличите като хапвате банани, сушени плодове, фасул, зеленчуци и месо.

8. Не допускайте излишък на калций в организма
Ноктите ни страдат не само когато организмът ни е със занижени нива на калций, но и когато той е в излишък. Ако ноктите ви са дебели и твърди, значи имате достатъчно количество калций. Предозирането с този минерал може също да доведе до чупене и разслояване на нокътната плочка.

Съвет: Ако имате достатъчно плътни нокти, по-добре не използвайте перлени лакове. За да имат характерния си перлен блясък, производителите добавят в тези лакове естествен перлит, който е с високо съдържание на калций. 

9. С лак, но не за дълго
Дори лечебните лакове не бива да стоят на ноктите ви по-дълго от 5-7 дни. След този период те нарушава дишането на кожата и изсушават ноктите. И когато лакът започне да се бели, изтънялата повърхност на нокътя често се отлющва заедно с него.

Съвет: Ако имате проблеми с ноктите, може да нанасяте лечебния лак като основа за маникюра. Избере го в съответствие с проблема, който трябва да лекувате. За сухи и чупещи се нокти имате нужда от лак с овлажняващ ефект. Той съдържа витамини А, В5, протеини, които компенсират загубата на влага и подхранват ноктите. За крехки и тънки нокти имате нужда от лак с калций.  

10. Изтривайте лака, щом започне да се бели
Някои жени имат навика да запълват с лак местата, където лакът им се е обелил. Неудачен избор. Щом лакът е започнал да се лющи, значи трябва да го почистите с лакочистител. Хубаво е след това ноктите да починат 3-4 дни, без по тях да има нищо.

Съвет: За профилактика използвайте специални подхранващи масла. Те въздействат на тези участъци от нокътната плочка, до които не може да стигне лечебният лак. Маслата подхранват активно и омекотяват кожичките. Най-доброто масло за нокти е рициновото, на второ място – маслиновото, следвано от бадемовото. Най-добре нанасяйте маслото върху ноктите през нощта и спете с памучни ръкавици, за да се подсили действието му.



Бонус:
Подхранваща вана за нокти с маслиново масло:
Затоплете 1 с. л. маслиново масло на водна баня. Добавете няколко капки витамин А. Намажете с разтвора ноктите. Той ще ги заздрави и овлажни. Може да правите тази процедура 2 пъти седмично.