Красивите ръце на жената са нейната визитна картичка, която представя какви грижи полага тя за себе си, какво е нейното работно ежедневие, какви са любимите й цветове, ухания т.н. Не сте и подозирали, че една ръка може да носи тази информация, нали? Но нежната, мека и подхранена кожа, ноктите със силен и здрав вид, добре оформеният маникюр и деликатният цвят на лака са все знаци, които могат да разкрият неща за жената, които тя пропуска да каже. Как да запазим ноктите си в добро състояние - 16 ценни съвета.
Носете пила за нокти навсякъде със себе си
Ако работата ви е свързана с повече физически движения и предмети, съвсем нормално е ноктите ви да са подложени на износване - да чупите ъглите и върховете им, да ги жулите. Затова е полезно винаги да имате пила под ръка, за заглаждане на счупеното и полиране на повърхността.
Поддържайте ръцете си чисти
За здравината на ноктите е важно те и кожата около тях да са без мръсотия. Ако имате останали следи от стар лак, може да ги премахнете с четка за зъби, като леко изтъркате и кожата около нокътната плочка. Така ще ексфолирате мъртвата кожа.
Ноктите трябва да си сухи
Влагата по тях е добра среда за развитие на бактерии. Честият или продължителен контакт с вода може да увреди ноктите.
Пазете ноктите си
Човешките нокти са деликатни и чупливи. Пазете ги и ги почиствайте не твърде грубо.
Винаги нанасяйте основа
Дори да лакирате ноктите си вкъщи, не пропускайте стъпката, в която нанасяте основа. Така не само ще предпазите ноктите си от оцветяване, но и нанесеният лак ще бъде по-наситен.
Пазете ръце си
Всеки път, когато използвате препарати, химикали, или работите с торове в градината, използвайте ръкавици, за да предпазите ръцете си. Пазете ги и от студ. Зимата слагайте меки и топли ръкавици, за да не позволявате ниските температури да влияят негативно на повърхността на кожата.
Давайте на ноктите си почивка
Ако постоянно ходите с лак, може сериозно да увредите нокътната плочка. Периодично оставяйте ноктите без лак, за да могат да си починат от агресивното влияние. С течение на времето те могат да се изсушат, да променят цвета си, да станат по-слаби и чупливи.
Хидратация
Както не заспивате, без да нанесете нощен крем на лицето си, не лягайте и без хидратиращ и подхранващ крем върху ръцете. Използвате комбинация от различни масла - бадемово, авокадо, жожоба. В крайни случаи може да използвате дори балсам за устни.
Подкъсявайте ноктите периодично
Редовното подкъсяване на ноктите е толкова важно, колкото и това на косата. Правете го на всеки две седмици.
Помислете с какво точно се храните
Ноктите са изградени от кератин и това с какво се храните може сериозно да повлияе на този основен елемент. Пийте витамини и добавки - рибено масло, добавете в хранителния си режим храни, богати на протеини - боб, риба и ядки.
Попитайте вашия лекар
Ако имате сериозни проблеми с чупливи нокти или такива с петна, цепещи се и на слоеве, консултирайте се с вашия лекар. Може проблемът да е само в нокътя, но е добре да се проследи състоянието и на целия организъм.
Почиствайте инструментите си за маникюр
Дезинфекцирайте вашите инструменти за маникюр преди всяка употреба. Това е толкова важно, колкото и редовното почистване на четките за грим, гребените, смяната на спалното бельо и хавлиите в банята. Измийте инструментите със сапун и вода и след това избършете със спирт.
Четете етикетите
Не купувайте лакове и гланцове, които съдържат токсични химикали.
Винаги слагайте топ лак
Полагайки топ лак, ще защитите основния лак и ще придадете допълнителен блясък. Може да слагате топ лак допълнително на всеки 3 дни, след като сте се лакирали.
Чупят се дългите нокти
Дългите нокти може и да са красиви, но при тях има по-голяма вероятност от счупване. Подкъсете ги и заоблете ъглите. Така ноктите са по-здрави и не се цепят.
Не режете кожичките, а ги избутвайте
Кутикулата има много важна цел - да запечатва областта в основата на нокътя. Когато я отрежете, защитата намалява. Възможно е през изрязаното да проникнат бактерии и да започне инфекция.