Все по-лесно достъпните процедури и влиянието на социалните мрежи създават идеята, че красотата е нещо, което лесно можем да моделираме. Но колко далеч е приемливо да стигнем в стремежа си към съвършенство?

В специално интервю с пластичния хирург – д-р Джак Антониу, разговаряме за това какви са рисковете, които поемат хората, решили да се подложат на пластични и естетични корекции. А кога трябва да спрем с интервенциите?

ЕСТЕТИЧНИ И ПЛАСТИЧНИ ИНТЕРВЕНЦИИ

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Въпреки че често се слага знак за равенство между пластичните и естетичните процедури, те имат различни цели и се извършват по различен начин. Пластични интервенции са насочени към възстановяване или реконструкция на части от тялото. Те често са необходими след травми, изгаряния, операции или при вродени дефекти. Основната цел на пластичната хирургия е да възстанови функционалността и нормалния вид на определена част от тялото.

Естетичните интервенции са известни като козметични интервенции. Имат за цел да подобрят външния вид и да коригират области, които пациентът иска да промени. Това са корекции на носа, увеличаване на устните или намаляване на бръчки. Естетичната хирургия е по избор и е насочена към естетически подобрения, а не към медицински нужди.

Какво обаче се случва в главите на хората и кога прибягват както към естетични, така и към пластични промени? Те ли са виновни за крайностите или лекарите също трябва да участват в решенията на пациентите си?

Основната причина хората да се подлагат на всякакви интервенции е да подобрят начина, по който изглеждат и се чувстват. Понякога те търсят промяна заради самите себе си – защото искат да се чувстват по-уверени, а в други случаи мотивацията може да идва отвън – например заради критики или несигурност.

„Важно е да разберем коя е причината, която налага желанието за промяна на пациента ни“ – категоричен е д-р Антониу.

ОТГОВОРНОСТТА НА ЛЕКАРИТЕ

Лекарите носят огромна отговорност при извършването на желание от пациента процедури. Не винаги е лесно да се откаже на пациент, особено когато той настоява за по-радикална трансформация. Професионалистите трябва да могат да разпознават емоционалното състояние на своите пациенти и да преценяват дали процедурата е наистина необходима, обяснява пластичният хирург.

„По-добре да откажеш пари от пациента си, отколкото той да стане твоя лоша реклама“ – сподели д-р Джак Антониу.

Помолихме пастичният хирург да коментира снимка от социалните мрежи. Тя бе споделена от Българското Барби, което в подкаста „Малки разговори“ на ladyzone.bg сподели, че има около 38 корекции на устните си, 12 инжекции в скулите и 10 в брадичката.

„Не мога да повярвам, че някой доктор може да направи това на свой пациент“ – сподели д-р Джак Антониу.

Специалистът сподели опасенията си, че крайни случаи намесата на лекарите може да бъде непоправима. Един отказ на пациент е възможно да струва много пари на една клиника, но в дългосрочен план предотвратява риска от непоправими репутационни щети.

ЖЕЛАНИЯТА НА ПАЦИЕНТИТЕ

През последните 5 години най-честите пациентите на д-р Джак Антониу са на възраст между 18 и 35 години. А какви процедури си правят най-много? 

  • Оперативни намеси на горния и долния клепач, при които се отстранява излишната кожа и се премахват торбичките.
  • Увеличаване на гърди.
  • Липосукция, която маха мастна тъкан и моделира тялото.

Д-р Джак Антониу е баща на три деца – 2 момичета и 1 момче. Интересно е мнението на бащата хирург. Ако някое от децата му пожелае пластична или естетична промяна – какво е първото нещо, което ще направи той? Вижте отговора във видеото.   

РИСКОВЕ НА ПЛАСТИЧНАТА И ЕСТЕТИЧНАТА ХИРУРГИЯ

Интервенциите не са само въпрос на естетика – те носи и своите здравни рискове. Неправилно изпълнените или недостатъчната квалификация на лекаря могат да доведат до сериозни последици. Освен това, ако пациентите не спазват препоръчителните хигиенни и медицински грижи след процедурата, могат да настъпят усложнения като инфекции и възпаления.

КОГАТО ПРОМЯНАТА СЕ ПРЕВЪРНЕ В МАНИЯ

„В стремежа си да постигнат перфектен външен вид, хората попадат в капана на естетичното пристрастяване“ – обясни д-р Джак Антониу.

Точно тогава си проличава и добрият специалист. Той трябва да умее да се намесва в решенията на пациента си, когато прецени, че нещата излизат извън контрол. Какво каза по темата с интервенциите психологът Марина Панева – прочетете тук:

 

Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK