В подкаста „Малки разговори“ на ladyzone.bg засягаве най-различни теми, вълнуващи дамите и вдъхновяващи женското ежедневие. В един от последните епизоди, гост бе Андреа Иванова – популярна в медийното пространство като българското Барби.

Дамата сподели личния си опит с естетическите корекции, като разкри, че има около 12 инжекции в скулите, 10 в брадичката, а устните си е уголемявала 38 пъти. Предстоят й още операции.

Признанието на българското Барби предизвика много реакции и въпроси у читателите на сайта. По този повод се свързахме с психолога и психотерапевт Марина Панева. Попитахме я за психологическо тълкуване на поведението на хората, които често прибягват към естетически корекции. Ето как специалистът обясни зависимостта, пристрастяването и самооценката.

Психолог и психотерапевт Марина Панева

Прибягването към естетически корекции може да бъде обяснено, както с преживени травматични събития, така и с прагматичните потребности на съвременния човек, спеделя специалистът. Травмите, натрупани през житейския ни път, често водят до усещане за загуба на контрол и дистрес. Промяната във външния вид предлага начин за възвръщане на усещането за власт над собствения ни живот.

ЗАЩО ГО ПРАВЯТ?

Друг фактор за прибягването към естетическа намеса в днешния забързан свят е търсенето на лесни промени, които могат да ни помогнат да получим валидация и одобрение.

Как виртуалните образи изменят личната представа?

„Представянето онлайн би могло да отговаря на представата за нашето желано Аз – такъв, какъвто искам да бъда, идеалното Аз“ – обясни Марина Панева.

Идеалният Аз образ представлява стремежа на човека да бъде такъв, какъвто би искал да бъде, често съобразен с очакванията на другите. Самооценката е процес, който включва оценка на различни аспекти на личността и разкрива колко се харесваме и приемаме. Тя е резултат от сравнението между това, как се възприемаме в действителност, и какви бихме искали да бъдем.

Невротичният стремеж към съвършенство и перфекционизъм може да бъде труден за овладяване, като същевременно виртуалните образи засилват илюзията за безкрайни и безгранични възможности. Именно това често води до загуба на автентичността на един човек.

КОРЕКЦИИ И СИЛЕН ГРИМ - КАКВО РАЗКРИВАТ ЗА ЧОВЕКА? 

„Несигурност“ – категорична е Марина Панева.

Снимка: Марина Панева

Несигурността се свързва с наличието на съмнения - когато се съмняваме в способностите си да постигнем определен резултат или когато изпитваме страх да загубим това, което притежаваме. Често несигурността произтича от мисленето, че сме недостатъчни и че не заслужаваме това, което вече имаме, така не можем и да му се насладим.

Колко време българското Барби се приготвя преди да излезе - вижте във видеото:

ЗАЩО ИЗПИТВАМЕ НЕСИГУРНОСТ?